Dünya devlerinin Türkiye örgütünden yerli otomobil açıklaması

Türkiye’nin ajandasında geçtiğimiz hafta yerli otomobili veya Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın deyimiyle “Türkiye’nin otomobili”ni vardı. 5’i bir yerdeyi oluşturan şirketlerin yeni dönem için yola çıkmalarının resmileştiği Türkiye’nin yerli otomobilinin dünya devlerinin ajandasına da girdiğini CNNTürk‘teki programda otomotiv duayenlerinden Jan Nahum söyledi.

Dünya devlerinin Türkiye’deki temsilcisi Türk şirketlerin üye olduğu Otomotiv Sanayii Derneği de yerli otomobille ilgili bir açıklama yaptı.

Dernek Başkanı veya Yönetim Kurulu olarak değil, bizzat OSD imzalı açıklamada yerli marka projesinde görev alan şirketlere başarılar dileniyor.

Ford’dan Mercedes’e, Fiat’tan Honda’ya, Toyota’dan Hyundai’ye, Man’dan Isuzu’ya, Türkiye’de üretim yapan bütün dünya devlerinin üyesi ve yöneticisi olduğu Otomotiv Sanayii Derneği’nde Yerli otomobil projesi içinde yer alan gruplardan BMC, Karsan ve Anadolu Isuzu da bulunuyor.

İşte Otomotiv Sanayii Derneği tarafından bugün yapılan “Yerli Otomobil” açıklaması

OSD Basın Açıklaması

“Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu” çatısı altında ülkemizde yerli marka oluşturma kararının, öncelikle milletimize ve ülkemiz otomotiv sanayine hayırlı olmasını dileriz.

Ülkemiz otomotiv sanayinin bugüne kadar göstermiş olduğu başarılı performansın yüksek istihdam, üretim ve ihracat başarılarıyla taçlandırıldığı önemli bir dönemin içindeyiz. Ülkemizin üretim, istihdam ve ihracatında söz sahibi sektörlerin başında gelen otomotiv sanayimize pozitif katkı sağlamasını arzu ettiğimiz yerli marka projesi kapsamında görev alacağını öğrendiğimiz tüm şirketlere başarılar diliyoruz. Girişim grubunda uzun yıllardır ülkemiz ekonomisi ve otomotiv sanayine ciddi katkılar sunmuş grupların olmasını önemli ve memnuniyet veren bir gelişme olarak görüyoruz.

Dünyada otomotiv eko sisteminin ciddi bir dönüşüm sürecinin içinde olduğu, teknolojik gelişmelerin yeni ürün stratejilerini şekillendirdiği, alternatif yakıt kullanan sistemlere yönelik çalışmaların arttığı bu dönemde ülkemizin yerli markalı araç geliştirmesi girişimini önemli buluyoruz. Önümüzdeki dönemde daha da şekillenecek projenin ilerleyen süreçlerinde, oluşacak ihtiyacı karşılayacak elektrik şebekesi alt yapısı, ülke geneline yayılacak şarj istasyonları, uluslararası düzeyde pazarlama gibi temel unsurların ele alınmasının önem arz eden konular olacağını düşünmekteyiz.

Bu milli projenin tüm süreçlerinin başarıyla tamamlanmasını ve gerek ülkemiz otomotiv sanayine gerekse ülke ekonomimize pozitif katkı sağlamasını gönülden diliyoruz.”

Otomotiv Sanayii Derneği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz