0

Drift’i, son yıllarda bilgisayar oyunlarından ve Amerika’da Ken Block tarafından gerçeküstünü çağrıştıran gösterilerle ününe ün katan otomobil sürüş tekniği olarak tanımlayabiliriz.

Oysa ki bu tekniğin kökeni biraz daha gizemli. Dünyanın diğer ucuna ta Japonya’ya uzanıyor.

Drift yarışlarının kökeni Japonya’ya uzanıyor.

Japon çizgi filmlerinden en ünlülerinden birinin ana konusudur DRIFT. 1995 yılında yayınlanan ve bölümleri milyonlarca kez izlenmiş bir yapımdır. Bu anime dizinin adı Intıal D‘dir.
Ülkemizde de kulüpler kurularak yarışmaları düzenlenen Drift tüm dünyada son yıllarda çok büyük bir hızla yayılıyor.

1995’te yayınlanmaya başlayan Initial D adlı diz filmin konusu Japon dağ köylerinde yaşayan ve Tofu olarak bilinen bir gıda maddesi üretip-satan bir adamın hikayesidir.

Bahsi geçen tofu isimli yiyeceği diğer köylere de satabilmek için dar ve çok virajlı dağ yollarında hızlı bir şekile taşımacılık yapan bu anime karakteri ile ortaya çıkmıştır.

Dizinin ilerleyen bölümlerinde bu tofu yapan köylü Drift sürücüsü 1986 model arkadan itişli Corolla Ae86 model aracını dağ yollarında oğluna nasıl kullanacağını öğretmesi ile devam eder.

Initial D çekimlerinden günümüze

Initial D

1995/2013 yılları arasında yayınlanan dizi, bir çok dilde (Türkçe de dahil ) alt yazısı ile halen daha izlenmektedir.
Dizide kullanılan bütün arabaların motor seslerinden kapıların açılıp kapanma seslerine kadar tamamen gerçek seslerdir. Araçların hız göstergeleri, iç döşemeleri ve aklınıza gelecek tüm detaylar gerçekleri ile birebir aynıdır. Halen daha Japonya’nın virajlı dağ yollarında geceleri yüzlerce drift tutkunu illegal bir şekilde Drift geceleri düzenlemektedir.
Kısmen Drift stili ile araba kullananların ralli pilotları olduğunu görürüz.
Drifti tarif etmemiz gerekirse keskin dönüşleri, mümkün olana en hızlı sürede ve otomobilin tekerleklerini patinaja düşürerek gerçekleştirmek diyebiliriz.

Tabiki detaylarına inersek işlerin göründüğünden çok daha karmaşık ve mühendislik gerektirdiğini görürüz. Arkadan itişli otomobillerin diferansiyellerinden motorlarına kadar tamamen sadece Drift için baştan imal edilmesi gerekmektedir.

Sosyal mesaj

Bu iş için otomobiller özel olarak tasarlanır, günlük hayatta kullanılan otomobillerin büyük bölümü bu iş için uygun değildir. Bu yüzden caddelerde Drift yapmak kaza ile sonuçlanabilir.

Hangisini almalı? Sedanlar çıktı meydana, hepsi de birbirinden alımlı!

 

UCUZ LASTİK !!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here