1 milyarlık tamirat

Dolu hasarı

Geçtiğimiz ay İstanbul’da yaşanan doğal afetin, Türkiye ekonomisine ve otomotiv sektörüne 1 milyar TL’lik bir fatura çıkardığı tahmin ediliyor.

Araç onarımı konusunda uzman olan AUTO KING tarafından hazırlanan rapora göre, binek ve hafif ticari olmak üzere yaklaşık 180 bin araç yaşanan afetten önemli ölçüde etkilendi.

Auto King’den Dolu Raporu

Yaşanan bu sıra dışı doğa olayına karşı ithalatçı, üretici, dağıtıcı, sigorta ve kiralama şirketi ve yetkili servisler başta olmak üzere hiç kimsenin hazırlıklı olmadığına dikkat çeken AUTO KING CEO’su Ayhan Dayoğlu,
“Yaşanan doğal afet ekonomiye ve otomotiv sektörüne büyük bir darbe vurdu. Yaşanan afet nedeniyle araçlarda oluşan hasarların tamamının onarılması 1 yıldan daha uzun bir zaman alacak” dedi. Afetin otomotiv sektörü üzerinde yarattığı hasarın fotoğrafını çekmek adına bir araştırma yaptıklarını belirten Dayoğlu, şu bilgileri verdi: “Türkiye genelinde yüzde 30 civarında olan kaskolu araç oranı İstanbul’da yüzde 58’e kadar çıkıyor. Doğal afetin İstanbul’da yaşanmış olması, hem araç hem de kasko yoğunluğu bakımından ortaya çıkan hasarı sigorta şirketleri için maksimize etti. Bugüne kadar yaşadığımız boyutun çok ötesinde bir sonuç ortaya çıktı. Sigortacıların öngörüsüne göre, sigortalı 100 bin aracın bu son afetten etkilendiği tahmin ediliyor. Sigortasızları da eklersek yaklaşık 180 bin adet aracın afetten etkilendiğini düşünüyoruz. Araç başına 4 bin TL’lik dosya maliyetinin olacağını öngördük. Bu da kaskolu araçlar için yaklaşık 400 milyon TL’lik bir hasarın olduğunu ortaya koyuyor. Bir o kadar da kasko sigortası olamayan araç var. Bu araçların nispeten daha düşük değerli araçlar olduğu varsayımı ile yaklaşık 300 milyon TL’lik ilave bir zarardan söz etmek mümkün. Ayrıca araçların ikinci el değeri de düşecek. Toplamda 1 milyar TL’lik bir fatura ortaya çıkıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz