Dolar düştü, benzin ve motorine indirim olacak mı

0

Ocak ayında benzin 33 kuruş, motorin 38 kuruş zamlandı. Fiyat artışları önce 8 Ocak’ta, ardından 14 Ocak’ta açıklandı ve ertesi gün pompa fiyatlarına yansıtıldı. 16 Ocak’ta da LPG’ye 6 kuruş zam yapıldı. Ancak son zammın ardından geçen 8 günde dolar ve brent petrol fiyatlarında düşüş olduğu gerekçesiyle indirim beklentisi var.

Bu beklentiyi dillendiren esnafları temsil eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken oldu. Palandöken Ocak ayında yapılan 2 zammın da geri alınması gerektiğini söyledi.

[yuzo_related]

brent petrol aynı seviyede

Uluslararası petrol piyasalarında Brent petrolün varil fiyatı bugün 61 dolar düzeyinde. İlk zam yapıldığından bugüne Brent petrol varil fiyatı hemen hemen aynı seviyelerde yanı 60 ile 62 dolar arasında seyrediyor. Dolar kuru ise 5,48, 5.50 seviyelerinden 5,26 – 5.30 seviyelerine kadar geriledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Palandöken, “Jet hızıyla zam yapanlar indirime yanaşmıyor. Bu yıl ilk akaryakıt zammından bugüne kadar dolar kuru 20 kuruş geriledi. Akaryakıtta indirim yapılarak piyasalar başta olmak üzere esnafımız da vatandaşımız da rahatlatılmalı.

Taksici, dolmuşçu, otobüsçü, nakliyeci, taşımacı gibi tüm şoför esnafımız ve kendi aracıyla iş yapan esnafımız ile vatandaşımız bu akaryakıt indiriminin gelmesiyle rahatlayacaktır. Sadece esnafımız değil tüm piyasalar indirim ile rahatlayacak ve enflasyonun düşmesine katkı sağlayacaktır. Çünkü akaryakıtın etkilemediği hiçbir kesim yok. Zam geldiğinde A’dan Z’ye her şeyin maliyeti artıyor. Bu maliyetlerin düşmesi için indirim şart oldu” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here