Doktor Skoda! Göz taraması yapan otomobil geliyor

SKODA-VISION-E

Skoda, IAA Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tamamen elektrikli ve otonom konsepti VISION E’yi tanıtacak.

VISION E, markayı dijital geleceğe bir adım daha yaklaştırırken, araç içinde farklı bağlantı imkanları sunarak bu konuda da öncülük ediyor.

Skoda’nın elektrikli araçlarında kullanacağı tasarım dilinin belirgin özelliklerini taşıyan VISION E, birbirinin tam zıt yönünde açılan kapıları, ortada B sütununun bulunmamasıyla dikkati çekiyor. Bununla birlikte her bir yolcuya dönebilme özelliğine sahip koltuklarla konfor ve pratiklik sunuyor.

Yan aynaların tarihe karıştığı konseptte, aracın etrafını içerideki ekrana yansıtan kameralar kullanılıyor.

Göz kontrolü yapıyor

Araçta, gösterge paneli ve orta konsolda bulunan dokunmatik ekrana ek olarak diğer yolculara da kendilerine ait birer ekran düşünüldü. Bununla birlikte araçtaki kameralar, sürücünün hareketlerini ‘Eye Tracking’ adı verilen ve göz kontrolü sağlayan sistem yardımıyla sürekli denetleyerek, sağlığı ve tepkilerinin yerinde olup olmadığını saptıyor.

“Sürücü Uyarı Sistemi” yorgunluk saptadığını sürücüyü uyarıyor. VISION E, aynı zamanda dijital doktor fonksiyonuna sahip.

Araç, sürücünün kalbinin yavaşladığını fark ederse, sağlık problemleri yaşadığını anlayarak otomatik olarak aracı durdurabiliyor.

VISION E toplam gücü 306 beygiri bulan ve 4 tekerleğe yerleştirilen elektrikli motorlarla 500 kilometre yol katedebiliyor.

Skoda elektrikli otomobili Vision E konsept ile geleceğin ipuçlarını gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz