Doğuş CEO’su Bilaloğlu: Liderliği bırakmayız

Doğuş CEO’su Bilaloğlu: Liderliği bırakmayız
mete tansuSon 3 yıldır Volkswagen markasıyla Türkiye’de toplam otomotiv pazarının lideri olan Doğuş Otomotiv, bu koltuğu bırakmaya niyetli görünmüyor. İlk 9 ayda binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarında birinci sırada yer alan marka, yine şampiyonluk ipini göğüslemeyi hedefliyor.

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, “Son 8 yılda yüzde 8 olan pazar payımız yüzde 20’ye çıktı. Ciddi bir büyüme yakaladık” dedi. Seat’ın ilk SUV modeli Ateca’nın lansmanında konuşan Bilaloğlu, çatıları altında faaliyet gösteren VW, Audi, Seat, Skoda ve Porsche gibi markaların bağımsız distribütörler tarafından temsil edilmesi halinde bu başarının elde edilemeyeceğinin altını çizdi.

dogus-ali-bilaloglu-seat-anil-gursoy
Doğuş Otomotiv’ CEO’su Bilaloğlu’nun iddiasında yükselen marka Seat’ın Genel Müdürü Anıl Gürsoy’un da katkısı var.

Bilaloğlu, “Her biri kendi alanında çok önemli lider konumlara ulaştı. Bağımsız distribütörler, Doğuş Otomotiv’in sinerjisini sağlayamazdı. Güçlü yatırım yapılamayınca da bu büyüklük ortaya çıkmazdı sanırım. Bizim kadar güç, hizmet ve yönetim kalitesi sunamazdı bağımsız distribütörler tüm markalarına. Yine tabii ki liderliği hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Son dönemde Seat’ın belirgin çıkışına dikkat çeken Ali Bilaloğlu, Doğuş Otomotiv‘in 2015 yılı itibariyla markanın dünya çapındaki en büyük distribütöru unvanını aldığını söyledi. Bilaloğlu, “Satışlarda Türkiye, Seat’ın küresel liginde 6’ncı, Avrupa’da 5’inci sırada bulunuyor. İlk 4’te Avrupa’nın en büyük pazarları yer alıyor. 5’inci sırada da Meksika var” diye konuştu.

Seat Ateca'nın fiyatı 84 bin liradan başlıyor.
Seat Ateca’nın fiyatı 84 bin liradan başlıyor.

Ateca ile SUV savaşına girdi

Seat’ın crossover segmentindeki ilk oyuncusu Ateca, yıl sonunda 84 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak. Ateca‘ya ilk bakışta geniş ve yüksek radyatör ızgarası, keskin şekilli LED farlar, belirgin hava girişleri, siyah çamurluklar, 19 inç alüminyum alaşım jantlar öne çıkıyor.

Aracın kaputu altında 115 ile 190 beygir arasında uzanan güç üreten motor seçenekleri bulunuyor.

Ateca’nın giriş seviyesinde 115 beygirlik 1.0 TSI motor yer alırken, 1.4 TSI 150 beygir güç sağlıyor. DSG şanzımanla da tercih edilebilen 1.4 TSI Ateca, 100 km’de ortalama 6 litre yakıt tüketiyor. Dizel motor seçenekleri 115 beygir güç üreten 1.6 TDI ve 190 beygirlik 2.0 TDI olarak sıralanıyor.

Seat Ateca ile SUV yarışında
Seat Ateca ile SUV yarışında

Yeni Ateca ile Kadınları tavlayacak

Seat Türkiye Genel Müdürü Anıl Gürsoy, Ateca‘yla hedef kitlelerinin genç kadınlar, genç aileler, hobisi olanlar ve güney sahillerinde yaşayan emekliler olduğunu belirterek, “Ateca’dan yılda 4 bin adetlik satışa ulaşmayı planlıyoruz” dedi.

Seat’ın Türkiye’de ilk kez 20 bin adetlere koştuğunu söyleyen Gürsoy, şunları belirtti: “Yeni Leon ile biraz daha kadınlara ve 20-40 yaş arasına hitap etmeye başladık. Bu sayede satışlarımız yüzde 33 artış gösterdi. 2015’te 17 bin adede çok yakın satış yapan markamız, bu yıl 19 bini yakalayacak.

2017’de de 20 bin adedin üzerine çıkarız. Yeni modeller ve yeni Ateca bu konuda önemli rol oynayacak. Seneye fabrikadan ürün alabilirsek ve Türkiye’de bugünkü koşullar geçerli olursa 23 bin adetleri konuşuruz” dedi.

 

Opel’den iddialı hedef: 9 bin Mokka X satacak

Otomotivde “Mübarek üç aylar” başladı, yeni rekorlar kapıda

140 binlik tesis için adayız

Doğuş CEO’su Bilaloğlu: Liderliği bırakmayız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz