Doğuş, Audi’nin 1. ligine yükseldi

0

 

Lüks otomobilin birinci ligine çıktık

 

Birkaç yıldır otomotivde istikrarlı bir pazar büyüklüğüne ulaşan Türkiye, Avrupa’daki krizle birlikte daha öncü bir konuma yükseldi. Artık sadece orta sınıf markalar değil, lüks markalar açısından da yeni büyüme sahası haline geldi. Son olarak Alman Audi’nin dünya çapında en çok satış yaptığı 17. ülke olan Türkiye’de diğer lüks markaların satışları da yukarı tırmanıyor. 

 

Avrupa’nın daha çok orta sınıf markaları açısından gözde pazarı olarak görülen Türkiye, son krizle birlikte lüks sınıf otomobil satışlarında da yükselişe geçti. Birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde ortalama 750 bin adetlik büyüklüğe ulaşan Türkiye pazarında ‘premium’ olarak görülen markaların satışları artıyor. Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, dünyada en fazla Audi satılan 17. ülke haline geldiklerini belirterek, “Audi dünyasında Türkiye satışlar açısından 2010 yılında 22. sırada iken geçen yıl ilk 20'ye girdik. Bu yıl 3 basamak daha yükseldik. Çin, Almanya, ABD, İngiltere büyük pazarlar olarak ilk sıraları alıyor. Ancak ilk 20 ülkenin içinde olmak Türkiye'ye tedarik açısından avantajlar sağlıyor.” dedi.  Türkiye’de 2010’da 9 bin 656 olan Audi satış rakamı geçen yıl 12 bin adede çıktı. Yılın ilk 9 ayında ise 9 bin 582 Audi satıldı. 

Türkiye pazarında lüks modellerin satışlarının artmasında hacmi küçülen ve vergi dezavantajından kurtulan yeni motorların etkisi büyük. Gino Bottaro, temel 4 lüks markada bu eğilimin artarak devam ettiğini söyledi. Bunun sonucu olarak bir miktar küçülmesi beklenen toplam pazarda lüks markaların satış rakamlarını koruyacağını kaydeden Bottaro, “İnsanlar eskisinden daha uygun fiyatlara Premium modellere ulaşabiliyor. Audi, BMW, Mercedes ve Volvo’nun satışlarının artmasında küçük hacimli motorlar lokomotif rol üstlendi.” dedi. 

Audi’nin yeni kompakt modeli A3’ün Kasım ayı başından itibaren önce 3 kapılı olarak satışa sunulacağını anlatan Bottaro, şu bilgileri verdi: “A3’ün 5 kapılı Sportback olarak gelişi gelecek yılın ilk çeyreğinden itibaren olacak. Asıl şaşırtıcı modelimiz ise A3 sedan modeli olacak. Daha çok Doğu Avrupa, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerde ilgi görmesi beklenen bu modelle birlikte ilk kez küçük bir sedan üretmiş olacağız. Yıl toplamında 5 bin A3 satışı öngörüyoruz. 2014 yılından itibaren ise yıllık bazda 3 bin 500’ü sedan olmak üzere 7 bin adet A3 satışı hedefliyoruz. A3 model ailesi, Türkiye'de en çok satılan Audi model yelpazesi. Yeni A3, lüks sınıf otomobillerin özelliklerini kompakt sınıfa taşıyor." 

 Yeni A3, 'hafif' teknolojisiyle dikkat çekiyor. Ancak çok hafif bir otomobil gerçek anlamda sportif ve verimli olabilir fikrinden hareket eden Audi, A3'ün baz versiyonunun ağırlığını 1.175 kg seviyesinde tuttu. Böylece araç 80 kg daha hafifledi. 4.24 metre uzunluğa sahip Audi A3’ün ön ve arka görünümünde LED farlar dikkat çekiyor. A3 1.4 litrelik 122 beygir güç üreten benzinli bir motor ve 1.6 litrelik 140 beygir gücünde dizel motorla yola çıkacak. Önceki jenerasyonla karşılaştırıldığında yeni A3’ün yakıt ekonomisi ortalama yüzde 12 oranında iyileştirildi, dizel modelde 100 km'de sadece 3.8 litre yakıt tüketimi sergileniyor. 

 

Sıkı rekabet başlıyor

Lüks markaların rekabetinde küçük sınıf modeller ağırlığını koruyor. Audi’nin Türkiye’de en çok satılan modeli A3, bunlardan biri. Aracın 3 kapılısı benzinli modeli manuel şanzımanla 25 bin 700 Euro (yaklaşık 60 bin lira)’dan başlayan fiyatlarla yola çıkacak. S-tronic otomatik şanzımanda fiyat 28 bin Euro’yu bulacak. Aracın dış tasarımı kadar yeni tarz sade ama etkileyici iç mekanı öne çıkan yönlerinden biri olacak. Yaz öncesi yenilenen BMW’nin 1 serisinde giriş fiyatı 64 bin lira olurken Mercedes’in yeni A serisi 66,8 bin lira başlangıç fiyatına sahip. Her iki modelin de otomatik şanzıman ve küçük hacimli dizel motor seçenekleri bulunuyor. Bu sınıfa yeni bir oyuncuyla hazırlanan Volvo’nun V40’ı da kasım ayından itibaren satışa sunulacak. İsveçli markanın fiyat konusunda daha rekabetçi olması bekleniyor. 

 

-/-/-/-/-/-/

Türkiye ikinci büyük pazarı olacak 

Peugeot’nun Paris Otomobil Fuarı’nda günyüzüne çıkardığı yeni sedan modeli 301 ilk olarak Kasım ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak. İspanya’da üretilen Peugeot 301, markanın krizden kurtuluş modellerinden biri olarak görülüyor. 301’in Çin’den sonraki en büyük pazarının Türkiye olması hedefleniyor. Peugeot Automobilies Uluslararası İletişim Müdürü  Marc Bocque, aracın Türkiye’nin  ardından Orta ve Doğu Avrupa, Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Körfez ve diğer Afrika ülkelerinde satışa çıkacağını söyledi. Aracın İspanya’da yılda 90 bin adet üretileceğini, 2013’te Çin’de 75 binlik kapasitenin devreye gireceğini kaydeden Bocque, aracın Batı Avrupa’da satılmayacağını ifade etti. Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti de 2013’te  Türkiye’de 10 bin adet 301 satmayı hedeflediklerini satışların yüzde 60’ını filo müşterilerinin oluşturacağını dile getirdi. 29. 9 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılmaya başlanacak Peugeot 301’in en büyük rakipleri ise kardeş Citroen C-Elysee, Renault Symbol, Hyundai Accent Blue olacak. 

Özellikle küçük sınıf sedan araçların ön planda olduğu ülkelere yönelik üretilen 301’in uluslararası tanıtımı Antalya’da gerçekleşiyor. Dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 600 medya mensubu  aracı bu ay sonuna kadar Antalya yollarında test edecek. Özellikle dayanıklılık ve ekonomiklik üzerine kurgulanan 301, 4,44 m uzunluğunda ve 640 litrelik bagaj hacmine sahip. Araçta 72 ile 115 beygir güçleri arasında benzinli ve dizel motorlar yer alacak. Düz ve otomatik şanzımanların kullanıldığı  301’in fiyatı en donanımlı versiyonla birlikte 42 bin TL’ye kadar çıkacak. 

 

KÜÇÜK SEDANDA YERLİ KALMADI! 

Gelecek yıl Türkiye’de B sınıfı küçük sedan üretimi bitecek. Fiat Albea, Hyundai Accent Era ve Renault Symbol üretiminin bitmesinin ardından pazarda ithal modeller öne çıkacak. 2013’te yaklaşık 80 bin küçük sınıf sedan satılması beklenen pazara yeni oyuncu olarak Peugeot 301, kardeşi Citroen C-Elysee ile birlikte Skoda Rapid, Seat Toledo ve Dacia Logan dahil olacak. Öte yandan yapılan pazar araştırmalarında Türkiye’de küçük sedan müşterilerinin yüzde 43’ünün yeni araç alırken eski markasını tercih etmediği ortaya çıktı. Marka bağımlılığı düşük olan bu sınıfta araç fiyatı, bakım maliyetleri satın almada en önemli kriterler olarak ön plana çıkıyor. 

Peugeot’nun gelişmekte olan pazarlara yönelik geliştirdiği yeni sedanı 301’un uluslararası tanıtımı Antalya’da gerçekleştiriliyor. Fransız marka Türkiye’de yılda 10 bin adet 301 modeli satmayı hedefliyor. 

 

Farklı kapılı otomobil 

Farklı tasarımı ile dikkat çeken Ford B-MAX, 38 bin 250 TL’den başlayan fiyatla satışa sunuldu. Segmentinde ilk kez ESP ve Dinamik Tork Kontrolü’nün standart olarak sunulduğu araçta ayrıca Geri Görüş Kamerası ve Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi gibi yenilikçi özellikler yer alıyor. Otomobilin iki kapısı arasındaki B Sütunu olarak adlandırılan direğin, aracın kapılarına gizlenerek tasarımda bir çağ açan B-MAX, bu sayede 1,5 metrelik kapı aralığı kolay kabin erişimi sağlıyor. B-MAX;  1.0l, 1,4l, 1,6 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik TDCi dizel olmak üzere 4 farklı motor seçeneğine sahip. Trend ve Titanium olarak 2 donanım opsiyonu ile sunuluyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here