Dizelin yerini hibrit otolar alabilecek mi? Hangi marka ne kadar hibrit sattı?

Dizel otomobillerin Avrupa’daki tahtı sallanmaya başladı. Yeni teknoloji motorlar sallanan zeminde yer kapma yarışı içine girdi. Volkswagen Grubu’nun karıştığı dizel skandalı ile başlayan tartışmalar hibrit otomobil modellerinin satışını körüklüyor. Hibrit otomobil modelleri giderek artan seçeneklerle yollara çıkıyor.

Şubatta 35 bin hibrit oto

Geçtiğimiz Şubat ayında 22 Avrupa ülkesinde 35 binden fazla hibrit otomobil satıldı. Buna ek olarak plug-in hibrit modeli satışları da 11 binin üzerine çıktı. Toplamda 46 bin adetin üzerinde safkan dizel ya da benzinli olmayan otomobil yola çıktı. Hibrit satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10, plug-in hibrit satışları ise yüzde 63 düzeyinde arttı.

1997 yılında Prius ile hibrit teknolojisini başlatan ve bugüne kadar dünya üzerinde 10.5 milyona yakın hibrit otomobil satışına imza atan Toyota, Avrupa’daki hibrit satışlarını neredeyse tek başına domine ediyor.

Lexus ile birlikte Toyota modelleri Şubat ayında Avrupa’daki hibrit otomobil satışlarının yüzde 84’ünü kaplıyor.

VW dizeldeki kaybı plug-in hybrid ile toplarlar mı?

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (OICA) tarafından açıklanan verilere göre Avrupa’da 6 ülkede dizel satışları benzinli satışlarından daha fazla iken Fransa’nın başı çektiği bu liste de değişime açık duruyor. Son olarak Avrupa’da geçen yılın ilk yarısı dikkate alındığında benzinli motora sahip binek araç satış oranı yüzde 48.5 iken bu oran 2016 yılı ilk yarısında yüzde 45.8 idi. Dizel oranı ise yüzde 50.2’den yüzde 46.3’e düştü.

Volkswagen nispeten küçük hibrit sınıfı olan plug-in hybrid satışlarında Avrupa pazarının yüzde 24’ünü karşılıyor. 11 binin üzerinde aylık satış gerçekleşen bu alanda Passat ilk sırada yer alırken onu Volvo XC60 ve Mitsubishi Outlander plug-in hybrid modelleri takip ediyor. 6-7 yüz adetlerin yer aldığı satış listesinde top 10 sıralamasında BMW 2 serisi Active Tourer, VW Golf, Mini Countryman, Kia Niro, Mercedes GLC, Porsche Panamera ve Volvo S90/V90 modelleri bulunuyor.

20 araçtan biri ‘alternatif‘ yakıyor

Aralarında Türkiye, Rusya ve Ukrayna gibi sınır ülkelerin de dahil olduğu büyük Avrupa coğrafyasında yılda yaklaşık 18 milyon adede yakın binek otomobil yola çıkıyor. Sadece 31 Avrupa ülkesini değerlendirdiğimizde bu rakam 15,6 milyonun biraz üzerine ulaşıyor. Ayda 1.2 milyon adetlik binek otomobil satışları içerisinde yüzde 4 düzeyinde hibrit ve türevi motor teknolojileri yollarda yerini alıyor. Elektrik, LPG ve CNG gibi alternatif yakıtla beslenen otomobilleri de eklersek toplam satış rakamının yüzde 5.2’sinin üzerine çıktığını söyleyebiliriz.

Türkiye’de her yıl ortalama 700 binin üzerinde (2017 yılında 722 bin adet) binek otomobil satılıyor. Hibrit, elektrikli otomobil satış oranlarının Avrupa ile henüz yakın olmadığını söylemekle yetinelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz