Dizele büyük gözaltı

Çevre kirliliğine dur diyebilmek için alınacak önlemlere bir yenisi daha katılıyor. Metropollerde eski teknolojili dizel araçların yasaklaması planlanıyor.

Birçok ülke şehir merkezlerinde trafikten kaynaklanan kirliliği önleme kaygısı taşıyor. Dizel araçlar da bu kaygının en hassas noktasını oluşturuyor. Avrupa ülkelerinde bu konu uzun süredir gündemde.
Fransa’nın şehir hava kirliğinin baş sorumlusu olarak görülen eski araçların trafiğe çıkmasının engellenmesi konusunda önlemler alırken, Almanya da eski motorlu araçları yasaklamayı planlıyor.
Alman Çevre Bakanı Jochen Flasbarth, bu düzenlemelerin Euro 6 normlarına uymayan bütün dizel motorları kapsayacağını belirtti.
Bu durum, Volkswagen, Audi, Skoda, Porsche ve Seat olmak üzere bütün markalarında TDI motorları kullanan Volkswagen Grubu’nun neden olduğu emisyon skandalına da siyasi bir yanıt olarak değerlendiriliyor.
Bu plana tepki göstermekte gecikmeyen Almanya’da sanayi çevreleri, bazı şehir merkezlerinde Euro 6 öncesi dizellerin yasaklanmasının büyük bir hata olacağını savunuyor.
Euro 6’ya göre, dizel otomobiller de benzinli otomobiller kadar temiz hale getiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz