Dizel otoların deposu daha pahalı dolacak

Sınırımızda petrol bölgesindeki artan hassasiyet otomobil sahiplerine yansımaya başlıyor. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), 27 Eylül 2017 tarihinde devreye girmek üzere motorinde 13 kuruş zam yapılacağını ilan etti.

Bugün itibariyle İstanbul’da yaklaşık 4.63 liradan satılan motorinin litre fiyatının zamdan sonra 4.76 TL’ye yükseleceği hesaplanıyor.

Yakıt fiyatları, rekabet kanunu ve serbest fiyat açıklanması zorunluluğu nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Petrol fiyatları yükselişe geçti

Kuzey Kore ve ABD arasında yaşanan gerilimin yanına Irak Kürt Bölgesel Yöntemi (IKBY) tarafından gerçekleştirilen otonomi konulu referandum petrol fiyatlarına yükseliş baskısı yarattı. Brent petrolün varil fiyatı bu sabah keskin bir yükselişle 58,45 dolara kadar çıktı.

Petrol fiyatları son iki yılın zirvesine çıktı

Uzmanlar, bugün Kuzey Kore ve IKBY ile ilgili açıklamaların yanı sıra ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın yapacağı konuşmanın gelişmeler üzerinde etkili olacağına dikkat çekiyor.

Öte yandan, bugün Çin’in ham petrol ithalatının ocak-ağustos döneminde yüzde 12 artışla 281,1 milyon tona yükseldiği açıklandı. Çin ham petrol ithalatında yaşanan bu artışın petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareket oluşturması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz