Dizel araçların başı dertte !

Dizel motorların emisyonları düşecek

Avrupa Birliği yetkilileri, erken ölümlere sebep olan hava kirliliğinin önlenmesi için dizel araçlardaki emisyon değerlerinin düşürülmesi gerektiğini bildirdi. 2012 yılı boyunca Avrupa’da satılan araçların yarısından fazlasını dizel araçlar olduğunun altını çizen yetkililer, bu araçlardaki emisyon değerlerinin yüksek olması sebebiyle yeni neslin tehlikede olduğuna dikkat çekti.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun hali hazırda emisyon değerlerini standardize eden bir yasası bulunuyor ancak yetkililer bu yılın ikinci yarısında hava kalitesini iyileştirmek için yeni yasa önerileri de sunacak. Bu önerilerin için dizel araçlara öncelik verileceğini belirten Avrupa Birliği Çevre Komisyonu Başkanı Janez Potocnik, “dizel araçlardaki emisyonun azaltılması hayati önem taşıyor” dedi.

Özellikle yakıttan tasarruf için birçok ülkede tercih edilen dizel araçlarla ilgili geçen yıl araştırma yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dizel araçlardaki kanser riskinin altını çizmişti. Yapılan bir başka araştırmaya göre, dizel araçların kilometre başına salgıladıkları azot oksidin benzinli araçlardan iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz