“Diren Renault” dediler

Renault’ta üretim durdu, işçiler işbaşı yapmıyor.

Renault’ta 10-15 arasında çalışanın işten çıkarılmasıyla başlayan direniş sürüyor. Dün başlayan eylemden çalışanlar vazgeçmiyor. Bu sabah işçiler vardiyalarına girmedi.

Birleşik Metal-İş Sendikası fabrikadaki durumu, “Onurlu yiğit Renault işçileri arkadaşlarını yalnız bırakmayacaklarını ilan ettiler. Renault Bursa Fabrikası’nda üretim durdu.” mesajıyla kamuoyuna duyurdu.

Ocak ayında asgari ücrete yapılan zamla birlikte, Renault işçileri ücret iyileştirmesi talebiyle fazla mesai eylemleri başlatmıştı. Renault’ta asgari ücret farklarının maaşlara yansıtılması talebiyle son günlerde vardiya çıkışlarında yapılan sessiz eylemler yeni bir boyuta ulaştı.

İşçilerin Türk Metal Sendikası’ndan ayrılmasını takiben gündeme gelen ‘Sosyal Diyalog Komitesi’ seçimleri bugün yapılacaktı. Ancak fabrika yönetimi seçimleri iptal etti. Ardında da dünden itibaren 16.00-24.00, 24.00-08.00 ve 08.00-16.00 vardiyaları arıza sebebiyle iptal edildi.

GEÇEN YIL DA RENAULT’TA EYLEM YAPILMIŞTI

Bursa’da maaşlarında iyileştirme talebiyle geçen yıl Mayıs ayında Oyak Renault işçileri üretimi durdurarak başlattıkları eylemin ardından yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. Eylem günlerce devam etti.

Eylemler daha sonra TOFAŞ ve Ford Otosan’a da sıçramış, bu tesislerde de alarca süren gerilimli ortamlar ve iş bırakmalar yaşanmıştı.

Yeni asgari ücretin yarattığı ortamın, diğer tesislerde de yeniden gerginlik yaratabileceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz