Direksiyonsuz Infiniti’nin İzmir çıkarması başladı

Infiniti Q30, Q50 ve QX70 modellerini tanıtmak için bu kez İzmir’i seçti. Burada yaptığı tanıtımda “drive by Wire teknolojisiyle ortaya çıkan ve adeta direksiyonsuz otomobil olarak tanımlanacak teknolojisini gösterdi.

Özellikle Q30 da yer alan 1.5 dizel motor seçeneği ile Türkiye pazarında yer arayan markanın yeni ve gelişmiş teknolojik alt yapıları dikkat çekiyor.

Q50 modelindeki yenilik ilginç bir teknolojiyi ön plana çıkardı.

Infiniti Q50 modelinde geleneksel olarak bütün otomobillerde bulunan direksiyon mili artık kullanılmıyor. Direksiyon Drive By Wire teknolojisi adı verilen mikro fiber bir kablo ile elektronik olarak tekerleklere bağlanıyor.

Yani bir oyun konsolunda kullanılan direksiyon ile nasıl oyunda oynadığınız arabaya yön verebiliyorsanız, Q50 de de aynı şekilde direksiyon hareketiniz tekerleklere mekanik direksiyon mili ile değil, bir sinyal aracılığı ile tekerleklerinizi sağa ve sola çevirebiliyorsunuz.

Bu yenilik yüksek hızlarda yada çukurlara girildiğinde direksiyonunuzun titrememesini yada sürüşü tehlikeye atabilecek hakimiyet kaybını tamamen ortadan kaldırıyor.

Playstation tadındaki Infiniti Q50 de Drive by Wire teknolojisi öne çıkıyor.
Playstation tadındaki Infiniti Q50 de Drive by Wire teknolojisi öne çıkıyor.

INFINITI’nin D segmentinde yer alan premium sedan pazarında, karakteristik tasarımı ve dünyanın ilk drive by wire direksiyon sistemi olan Direkt Adaptif Direksiyon Sistemi ile dikkat çeken modeli Q50, 2.0 litre 211 beygir güç ve 350 Nm tork sunan turbo benzinli motora sahip.

INFINITI Q50, dünyada sadece bu modelin üretiminde kullanılan ve gelecekte otonom sürüş için devrim niteliğinde kabul edilen Direkt Adaptif Direksiyon Sistemi (Drive by Wire), Aktif Şerit Destek Kontrol Sistemi (Active Lane Control), Öngörülü Çarpışma Uyarı Sistemi (Predictive Forward Collision System) ve çift dokunmatik ekran gibi yenilikçi teknolojik özellikleriyle adından söz ettiriyor.

  Infiniti, Swissotel’i kamp kurdu

İzmir Swissotel, Infiniti'yi 6 aya yakın konuk edecek.
İzmir Swissotel, Infiniti’yi 6 aya yakın konuk edecek.

Bu arada Infiniti, İzmirli müşteri adaylarına 2017 yılının ilk çeyreğine kadar modellerini İzmir Swissotel’de sergileyecek.

Infiniti modellerini merak edenler araçları test de edebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz