Dikkat! Sürücüsüz otomobil İstanbul trafiğinde

Sürücüsüz otomobil test çalışmaları kapsamında, İstanbul trafiğine çıktı. Otonom yani sürücüsüz otomobil ilk olarak Unkapanı ve Galata’da test edilirken; güzergah üzerinde lazer haritalama için de çalışma başlatıldı.

Parkur içerisinde yer alan yayalar, kaldırımlar, şeritler, ağaçlar ve binalar ayrı ayrı tespit edilebiliyor. Adastec firması tarafından geliştirilen sürücüsüz araç Kocaeli Şekerpınar‘da bulunan TOSB yerleşkesindeki sürücüsüz araç parkurunda üç aşamada testlerini sürdürüyor. Firma, dördüncü aşama olan İstanbul’un canlı trafiğinde test çalışmalarını da başlatmış oldu.

Adastec firması; TOSB İnovasyon Merkezi ve İTÜ OTAM koordinasyonunda hayata geçirilen Türkiye Bağlantılı ve Otonom Araç Kümelenmesi üyesi. Otonom araçla her iki parkurda test çalışmalarına ek olarak, üzerinde yer alan lidar cihazları sayesinde lazer teknolojisi kullanılarak haritalama çalışması da başlatıldı.

TOSB İnovasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, “TOSB ve İTÜ OTAM iş birliğiyle Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde oluşturduğumuz sürücüsüz araç parkurunun bugün bir meyvesini daha topluyoruz. İlk yapılan 200 metrelik denemeden sonra şimdi de İstanbul’da, gerçek hayatta, haritalama çalışmaları yapıldı. Sürücüsüz araçlarla ilgili tüm çalışmaları TOSB İnovasyon Merkezi’mizde gerçekleştirip otomotivin geleceğine hizmet edelim istiyoruz.” dedi.

3 trilyonluk bir pazar

ADASTEC Firması Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Ali Ufuk Peker, “Biz her ne kadar ticari araçlarda özellikle de otobüs ulaşımına çözüm sağlasak da test yapabilmek için bir otonom test aracı oluşturduk. Yurt dışında insanlar bu aracı hazır olarak satın alıyor ancak biz aracı da kendimiz donattık.

Aracımızı normalde test pistlerinde ve kampüs ortamlarında deniyoruz. İTÜ OTAM ve TOSB İnovasyon Merkezi ile yaptığımız ortaklıkta da onların test pistini kullanıyorduk. Manevraları şehir ortamında deneyecek şekilde bir çalışma yaptık ve aracımızı İstanbul sokaklarında deneme fırsatı bulduk” dedi.

İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan “ 2019 Temmuz ayında Otonom Araç Test Parkurunu kurduğumuz günden beri sekiz firma Türkiye’de otonom araç test çalışmaları yapıyor. Biz de İTÜ OTAM ve TOSB İnovasyon Merkezi olarak bu firmalarımıza gerekli altyapıyı sağlayarak destek vermeye çalışıyoruz. Otonom araçlar dünyada yaklaşık 3 trilyon dolarlık bir pazar potansiyeline sahip. Biz de ülke olarak otomotivdeki mevcut payımızı korumak ve hatta artırmak için bağlantılı ve otonom araçlar özelinde çalışmalarımızı artırmalı ve hızlandırmalıyız.” dedi.

Soldan Sağa; İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, ADASTEC CTO Kerem Par, ADASTEC COO Atalay Taşkoparan, TOSB YKÜ Ömer Burhanoğlu, ADASTEC CEO Dr. Ali Ufuk Peker

62 firma var 8’i sürücüsüz araç test ediyor

TOSB İnovasyon Merkezi ve İTÜ OTAM’ın koordine ettiği; Türkiye Bağlantılı ve Otonom Araç Kümelenmesi’nde 62 firma yeralıyor. Kümelenme kapsamında Temmuz 2019’da Bağlantılı ve Otonom Araç Test Parkuru hayata geçirildi. Bu test pistinin dört adet parkuru bulunuyor ve test pistinin 3 parkuru TOSB İnovasyon Merkezi’nin olduğu TOSB yerleşkesinde yer alıyor.

Araçlar, 200 metre, 500 metre ve 3.7 kilometre uzunluğunda olan 3 adet parkuru sırasıyla çeşitli çalışmalarını başarıyla tamamladıktan sonra 4. Aşama olan LivingLab denilen canlı trafik çalışmasına geçiyor. Bu kapsamda sekiz adet firma otonom araç teknolojileri üzerine çalışmalarına başladı ve firmalar bu test pistinde otonom araç test çalışmalarını yürütüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz