Dikkat edin! Satış uzmanları ‘ajan’ oldu, sizi soruşturuyor!

Otomobilde son dönemin en dikkat çeken meselelerinden biri de otomobil bulabilmek olarak öne çıkıyor. En azından belli modellerde belli dönemlerde sıralar oluşuyor. Bunun nedeni Avrupa’da üretimin salgın hastalık nedeniyle hız kesmesi, kapasite kullanım oranlarının yüzde 50’lerin altına inmesi.

Bu da Türkiye gibi böyle bir dönemde talep patlaması yaşayan pazarlarda sıraların oluşmasına neden oluyor. Müşteriler araç alamıyor, distribütörler, bayiler de satamıyor.

Hiç satılmaz bu denen araçlar bile satılıyor. Araya torpil koyan vatandaşlar mı dersiniz, tanıdık peşine düşen mi dersiniz pek çok yol yöntem yüzbinlerce lira değerindeki bir aracı alabilmek için.

Bunun bir kaç nedeni var tabii ama bu yazıda biz başka bir konuya değineceğiz. Bu iş artık distribütörlerin ve bayilerin çok canını sıkıyor. Onlar da önlemlere yöneldi. Herkese otomobil satılan dönem geride kalıyor. Peki ama nasıl. Satış uzmanları ajan oldu, peşinize düştü desek yeridir. Okuyun göreceksiniz!

Avrupa’da araç yok, stokları Türk şirketler tarıyor

Distribütörler, Avrupa’dan zorlukla temin ettikleri otomobillerin, “spotçuların eline düşmesini istemiyor. Spotçular ve hatta elinde birikimi olan “yeni normal” tüketiciler de yatırım yapacakları yeni kapılar arıyorlar.

Bazı merkezi kontrol dışı diye tabir edilebilecek bayiliklerin de karıştığı spot piyasada artık işler sıkı tutulmaya başlandı. Çünkü distribütörler, Avrupa stoklarında Türkiye’ye uygun araç temin ederken yaşadıkları sıkıntıların doğrudan tüketiciye yansımasını arzu ediyorlar.

Onların sıkı çalışmalarıyla tedarik edilen araçlardan bayiler gibi resmi kanallar yüzde 1-2 kazanırken, spotçuların onbinlerce lirayı cebe indirmelerine bozuluyorlar.

Buna karşın da kendilerince bir yöntem geliştirmişler. Satış uzmanları üzerinde de baskı kurarak, müşterilerini araştırıyorlar. Adeta herkese araç satmıyorlar.

Otomobil bayilerinde çalışan satış uzmanları aylardır bir ‘ajan’ gibi çalışıyorlar. Kendilerine gelen müşterinin kim olduğunu, internette daha önce satış yapıp yapmadığını araştırıyorlar. Böylece ellerindeki sayılı araçların spotçulara geçmesinin önüne geçmeye çalışıyorlar.

Satış uzmanları ‘ajan’ oldu, sizi soruşturuyor 

Bayilerin satış uzmanları, kendilerine araç almak için başvuranların kimliklerini internet üzerinde arattırarak, araç alım satımı yapıp yapmadığını kontrol ediyorlar. Satış elemanlarının dikkat ettiği bir diğer unsur da peşin alım yapılıp yapılmadığı. Peşin alımı genellikle spotçular tercih ediyormuş. Normal tüketiciler ise kredili alım yapıyorlarmış.

Doğuş Oto 29 kişiyi işten çıkardı

Bu konuda en sıkıntılı gruplardan birinin Doğuş Oto olduğu belirtiliyor. Hatta kendine ait bayiliklerden birinde 29 çalışanın işine son verildiği söyleniyor. Tazminatsız işten çıkarmaların nedeni, eldeki araçların spota aktarılmasına aracılık etmek.

Buna karşın spotçuların da boş durmadığı, yeni yöntemler ve “temiz ve güvenilir” adaylara yöneldiği belirtiliyor.

Bazı galericilerin, bayilere eşlerini ve çocuklarını da götürerek; aile görünümüyle galericiliği perdelemeye çalıştığı anlatılanlar arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz