DEİK yönetiminde değişiklik: Koç ve Şahenk çıktı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), 2020 yılına seçimli genel kurul heyecanı ile girdi. İlk etapta, sayıları 146’yı bulan ülke konseyi, sektörel iş konseyi ve bölge koordinatörlüklerinin seçimi gerçekleştirildi. İki hafta önce gerçekleşen çekişmeli genel kurulun ardından, ülke konseylerinin 65’inde isimler değişti. İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan genel kurulda 2020 itibariyle başlayan yeni dönemin stratejilerini belirleyecek 35 isim belirlendi. Buna göre DEİK Başkanlığı görevini yine Nail Olpak yürütmeye devam edecek. Türkiye dış ticaretinde ana stratejileri belirleyen DEİK içinde, ana faaliyet alanı otomotiv olan isimler de önemli role sahipler.

Son değişikler içinde otomotiv şirketlerine sahip olan isimler şöyle sıralandı; Önceki yönetimde yer alan Ali Koç ve Ferit Şahenk yönetimden ayrıldılar. Ali Kibar, Tuncay Özilhan, Şekip Avdagiç yönetimdeki görevlerini sürdürecekler.

DEİK yönetimindeki otomotivle ilgili isimler sadece bunlar değil.

Suzuki Türkiye distribütörü Dogan Holding adına Mehmet Ali Yalçındağ da yönetimde.

Yönetilde olup da eskiden otomotiv ile ilişkisi olmayıp da, yeni kurulan TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) ortaklığında yer alan “Babayiğit”lerden TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu DEİK Başkan Yardımcısı olarak görevine devam edecek. Yine TOGG ortaklarından Vestel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da DEİK yönetiminde görev alıyor. Zorlu’nun Korteks adlı şirketi de otomotiv yan sanayiinde araç koltuğu üreticisi olarak yer alıyor. Ayrıca holdinge bağlı Zorlu Enerjide elektrikli araçlar için şarj istasyon ağı kuruyor.

DEİK Yönetim Kurulu içerisinde görev yapan Ali Koç ve Ferit Şahenk, yönetimden ayrıldılar. 35 kişilik yönetimde listeye onların yerine Ali Kibar ve Tuncay Özilhan girdiler.

DEİK, 2014 yılında yeniden yapılandıktan sonra Türkiye’nin dış ticaretini kontrol ediyor.

DEİK Yönetim Kurulu yeni dönem listesinde Murat Ülker, Mehmet Ali Aydınlar, Güler Sabancı, Ferit Şahenk, Ali Koç ve Rona Yırcalı isimlerinin yer almadığı dikkat çekti.

Bu isimlerin yerine Cengiz Özdemir, Fatih Gürsoy, Başar Arıoğlu, Muzaffer Çilek, Gazi Yiğitbaşı, Vahap Küçük ve Osman Aksoy dahil oldular.

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KONSEYİ DEİK YÖNETİM KURULU:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz