Darbeyi atlattık, dünyayı şaşırttık

Darbeyi atlattık, dünyayı şaşırttık

Otomotiv sektörü 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin etkilerini üzerinde çabuk attı. Kalkışma sonrasında Temmuz’da yüzde 30, Ağustos’ta yüzde 13 daralar binek otomobil ve hafifi ticari araç satışları Eylül’de yeniden yükselişe geçti. Eylül’de satışlar yüzde 5 artarken, Ekim ayında da tempo artarak devam etti.

Tüketicinin güvenini geri gelmesi, markaların kampanyaları, filo talebi ve son olarak ticari araç ve şehit ile gazi yakınlarına sağlanan ÖTV muafiyeti pazarın hareketlenmesini sağlarken 15 Temmuz satışlara darbe vuramadı.

Türkiye’nin geçirdiği bu zor dönemde tüketicilerin şoktan hızlı kurtulması ve otomobil satın alımına yönelmesi, markaların ana merkezleri için de sürpriz oldu.

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, darbe girişim sonrası şoku çabuk atlatan Türkiye ekonomisinin yabancıları şaşırttığını söyledi.

Yücetürk, “Darbe girişimi sonrası Ford Motor Company, ‘Halk bu şoku nasıl atlatır, Türkiye ekonomisi nasıl etkilenir, otomotiv pazarına etkisi ne olur?’ diye kaygılanıyordu.

Temmuz ve Ağustos’ta satışların daralması çok normaldi, çok kısa bir süre içinde Eylül’de yeniden yükselişe geçmesine yabancılar şaşırdı. Ana merkezin tepe yöneticileri, ‘Bu kadar olaydan sonra Türkiye nasıl bir anda ayağa kalkabiliyor’ diye sordular.

Ama görüldüğü gibi Türk halkı travmalardan çabuk çıkabiliyor” diye konuştu.

1 milyon ‘kur’ yapıyor

Özgür Yücetürk, kamyon dahil toplam otomotiv pazarının 950 bin-1 milyon adet arasında çıkmasını öngördüklerini belirterek, “1 milyonluk satış açıkçası kurlara bağlı. Euro bir ara 3.45’leri geçmişti geri döndü tekrar yükseldi. Dolar da önemli ama bizim işimiz Avrupa’yla olduğu için euroya bakıyoruz” dedi.

Ekim ayı satışlarının iyi gittiğini söyleyen Yücetürk, şunları kaydetti: “Kasım ve Aralık dönemi de kampanyalarla hareketli geçer her zaman olduğu gibi. Şu an toplam satışlar 652 bin adet düzeyinde.

1 milyon çıkması için 3 ayda yaklaşık 350 binlik bir satış gerekiyor. Pazar 950 bin seviyesinde gerçekleşse bile çok iyi. Türkiye son dönemde birçok önemli hadise atlattı. Yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tüketicinin ilk etapta morali bozuldu ancak çabuk toparlandı. Vatandaş, ‘Hayat devam ediyor’ diyerek yeniden alıma yöneldi.”

Özgür Yücetürk, Ford Otosan‘ın 2016 yılı hedefleriyle ilgili olarak da “Bu yıl toplamda 120 bin adetlik satış hedefliyoruz. Kamyon pazarındaki daralmaya karşın 2015’le hemen hemen aynı seviyede performansa ulaşırız” açıklamasını yaptı.

Ford Otosan Satış, Satış Sonrası ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, temmuz ağustos ve eylül ayı otomotiv pazarına "yabancı gözlüğüyle" aktardı.
Ford Otosan Satış, Satış Sonrası ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, temmuz ağustos ve eylül ayı otomotiv pazarına “yabancı gözlüğüyle” aktardı.

4 milyonluk Ford GT’yi satın alan şanslı Türk

Ford’un yeni yüksek performanslı modeli GT’yi Türkiye’den sadece 1 kişi satın alabildi. 500 adet üretilecek GT için internet üzerinden yapılan başvurulara tüm dünyadan binlerce talep gelirken, ülkemizden de 9 otomobil tutkunu sıraya girdi. Otomobil sporlarından marka sadakatine kadar yapılan titiz incelemeler sonucunda

1 Türk müşterinin Ford GT’yi satın alması uygun görüldü. Ford, bu şanslı kişinin ismini gizlese de GT’yi Avrupa’nın sayılı otomobil koleksiyonerlerinden biri olan İntercity’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak’ın aldığını öğrendim.

Ak, 2005 model efsane Ford GT’yi de garajında bulunduran tek isim. Otomobil tutkunun garajında 70’den fazla model olduğunu ekleyelim. 600 beygir güç üreten 3.5 litre EcoBoos motorla donatılan GT’nin fiyatı donanımına göre 1-1.3 milyon dolar (3.12-4 milyon TL) arasında değişiyor.

Ferrari, Porsche, Lamborghini markalara rakip olacak GT, sahibine 2017 sonuna doğru teslim edilecek. Vural, GT’yle 2.7 milyon euroluk LaFerrari’den sonra Türkiye’nin en pahalı otomobillerinden birini koleksiyonuna katmış oldu.

Mete Tansu

 

Fotoğraflarla Suzuki Vitara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz