Dantel desenli lastik yok mu?

0
 
Kliksa.com “Kadın sürücülerin kış lastiği seçiminde dikkat etmesi gereken 10 altın nokta”  diyordu.
Bunun platin olanı da var mı acaba? Varsa erkekler için mi? Gümüş öneriler de düşünüyor musunuz? Bültenin ‘erkekler’diye başlayan versiyonu da var mı?
Sevgili Kliksa.com’cular, stoklarınızda dantel desenli lastik var mı peki! 
Tamam kadın unsurunun editoryal açıdan hala -maalesef- çok iş yaptığını anlamışsınız, çok da yanlış anlamışsınız. Editörler o kadar saf değil. Başlıkta ‘kadın’ kelimesi var diye hemen atlamıyorlar haberin üzerine. Ama benim gibi alınganlar dile geliyor böyle… 
Kliksa.com’un başlık seçimi yanlış ve acemice olabilir. Doğru olan bir şey var ki o da kış lastikleri konusunda sektör tarafından yürütülen kampanya…   
 
EZBERİMDEN SAYARIM
 
İddia ediyorum. 
Son dönemlerin en başarılı halkla ilişkiler operasyonunu lastik firmaları yürütüyor.
Üç yıldan bu yana süren bombardıman sonucunda kış lastiği kullanmanın faydalarını bilmeyen, duymayan kaldı mı?
10 maddede kış lastiğinin faydalarını sayamayacak olan var mı peki! Sorun isterseniz, size şıp diye ezberimden sayayım…
Bu yılki ne zaman başlar diyordum ki, mail kutuma art ard düşen son bültenlerin hemen hepsinin kış lastikleriyle ilgili olduğunu fark ettim.
Birkaç güne advertorial sayfalar başlar. Hele ki birkaç kar tanesi düşsün yere…  
Kalıp cümle girişi değişmez tabii: “Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçiş…”  
Bu sözlerimden olumsuz bir mana çıkarmayın. Kış ve yaz lastiği değişimini kural haline gelmeden çok önce uygulamaya başlayan biri olarak uygulamayı çok yerinde buluyorum. 
 
DİDAKTİK AMA ETKİLİ 
 
Tamam mesajlar  fazlasıyla didaktik. Ama bıkmadan usanmadan kış ve yaz lastiği değişimlerini içeren uygulamaların faydalarını anlattılar.  Bunun gerekliliğine hemen hemen bütün sürücüleri inandırmakla kalmayıp mevzuatta da bir kural haline getirilmesini sağladılar… İki yıl önce yürürlüğe giren yönetmelikle kış lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmiyor. Bu yılki uygulama 1 Aralık’ta başlıyor. Cezası 519 TL. Zorunluluk şehirlararası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için geçerli. Ancak valilik kararı ile binek araçlarda da kış lastiğinin zorunlu hale getirilmesi mümkün. 
 
SATIŞLAR KATLANDI 
 
Tabii bu uygulamaların ticari karşılığını alıyorlar. Geçen yıl 20.3 milyon adedi bulan lastik pazarındaki yüzde 12.3 oranındaki büyümenin ardındaki en önemli itici güçlerden biri oldu kış lastikleri. Pazar son üç yıldır katlanarak büyüyor. 2012’de 650 bin kış lastiği satılırken, 2013’de bu rakam 1 milyon 300 bine ulaştı. Aynı büyümenin bu kış da sürmesi bekleniyor. Kış lastiği penetrasyonu yüzde 40’a yaklaştı. Bu, Avrupa’da Almanya’dan sonra en yüksek oranı ifade ediyor. Bu oran daha iki yıl öncesine kadar yüzde 15’in altındaydı.
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here