Torun Daimler’den Türkiye’ye dev yatırım

Torun Daimler’den Türkiye’ye dev yatırım

Otomotiv ve havacılık firmalarına parça üretimi yapan Alman şirket Preiss Daimler adına Türkiye’ye gelen Preiss Daimler’in (PD Grup) Yönetim Kurulu Başkanı Jürgen Preiss Daimler, Balıkesir’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemeler yaptı. Balıkesir OSB’de 100 milyon euroluk yatırımla kuracağı üretim tesisi için incelemeler yapan Daimler, bölgede yatırım kararı aldıklarını açıkladı. Alman yetkililer, şehrin hem düzenli olması hem de hammaddeye yakın olması sebebiyle stratejik bir öneminin olduğunun altını çizdi.

Yaptığı açıklamada kendisinin de 1.200 hektarlık bir Organize Sanayi Bölgesi olduğuna değinen Daimler bu konularda tecrübeli olduğunu, OSB’lerinde 360 şirketin ve 13 bin çalışanın olduğunu belirtti. Balıkesir’in gelişmiş OSB’sine de dikkat çeken Daimler, işçi bulup bulamamak konusunda kafasında soru işaretinin olduğunu ancak yatırım haberini duyanların Almanya’dan bile iş için mektup gönderdiğini söyledi.

Torun Daimler’den Türkiye’ye dev yatırım görüşmeleri, Daimler’e hediye edilen zeytinyağı ile sonlandı.

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur da açıklamasında Daimler ailesinin Balıkesir OSB’ye 100 milyon euro değerinde yatırım yapacağını ve bölgeye ilk etapta 750 kişiden fazla istihdam sağlayacak bir üretim tesisi kuracağını müjdeledi. Ünlü Alman otomobil markası Mercedes’in kurucularından Gottlieb Daimler’in torunu olan Preiss Daimler’in (PD Grup) Yönetim Kurulu Başkanı Jürgen Preiss Daimler, Türkiye’ye olan ziyaretinin ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı, Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur’u ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Ermişler’i Almanya’ya davet etti. Bu ziyarette Balıkesir yatırımının detaylarının da konuşulduğu öğrenildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Balikesir’deki Organize Sanayi Bölgesi’nin kompozit ve fiberglas bölgesi haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Uğur sözlerine şu şekilde devam etti, “Airbus uçaklarının camlarının ve Mercedes, BMW gibi otomotiv devlerinin yedek parçalarının Balıkesir’de üretilecek olması, bizler için ayrı bir gurur kaynağı olacak. Kümelenme yatırımları bittiğinde, yaklaşık 15 bin kişilik istihdam sağlanmasını bekliyoruz. Bu gelişmelerle birlikte Balıkesir, yerli otomobil üretimi için daha da uygun hale gelecek”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz