Dacia’nın yeni ticari aracı Dokker’a, Türkiye’ye özel Stepway versiyon geldi

Türkler kaslı araç sever dedi, Fransızlara dünyada ilk Dokker Stepway'i kabul ettirdi

Dacia, 2012 yılında gerçekleştirdiği 28 bin adetin üzerindeki satış rakamıyla dünyadaki dördüncü büyük pazarı olan Türkiye'den gelen öneriyi dinledi. 4 Mart pazartesi itibariyle satışa çıkan Dacia'nın yeni hafif ticari aracı Dokkerresmen açıklanmasa da 10 bin adetlik satışları Dacia Türkiye satış hanesine yazacağının işaretlerine sahip.

23 bin 600 liradan başlayan fiyatı, 100 km'de 4.2 litre yakıt tüketen dizel motoru ve yüzün üzerindeki yaygın satış ve servis ağıyla bu sınıftaki rekabete katılan Dacia, Fiat Fiorino, Citroen Nemo ve Peugeot Bipper gibi küçük hafif ticariler ile bunların ağabeyleri olan Doblo ve Connect gibi çok sadan segmenti de tehdit ediyor. Özellikle fiyat – fay performansı açısından hafif tucari araç sınıfında taşları yerinden oynatmaya aday modelin fanklı yanlarından biri ise markanın sadece Sandero modelinde uluslararası geçerliliği olan Stepway seçeneğinin Türkiye ekibinin önerisiyle ürün gamına eklenmesi oldu.

 

Fransız tasarımcı 1 ay Türkiye'de çalıştı

Dokker ürün geliştirmesi sırasında Türk tüketicilerinin kaslı araçlara yönelik ilgisini ortaya koyan araştırmalara dayandırılan teklif, genellikle kendilerinden başka görüşleri küçümseyen Fransızları ikna eder. Önerinin kabulüyle ortaya çıkan Dokker Stepway, aslında kasım ayında İstanbul Autoshow Fuarı'nda da sessiz sedasız sergilenmiş. Otomobil basınının dikkatinden kaçan bu ayrıntı tüketicinin dikkatinden kaçmamış.

Araca yönelik tüketici ilgisini gören Dacia ekibi, aracın öncelikle Türk tüketiciler için üretilip, satışa çıkarılmasına onay vermiş.

Standart Dokker'ın üzerine Stepway ekipmanlarının Türkiye'deki Argen tarafından montajıyla ortaya çıkan yeni seçenek araca da farklı bir hava katıyor.

 

Dokker Stepway tamam, sıradaki Lodgy Stepway

Türkiye'nin Dokker modeliyle başlayan Stepway önerisi şimdi de Lodgy ile devam ediyor. Örnek olarak hazırlanan tek bir adet Lodgy Stepway de her iki modelin Kapadokya'da yapılan Türkiye lansamnında gösterildi.

RENAULT Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, yeni aracın üzerindeki örtüyü kaldırırken, Lodgy modelinin fiyatının 36 bin 990 liradan başladığını, Stepway versiyonun diğer modeller gibi 1 Nisan itibariyle deöreye gireceğini açıkladı.

 

10 binlik MPV pazarına ekonomik çözüm

Lodgy'nin MPV olarak kısaltılan tek hacimli araçlar sınıfınkındaki yeri de iddialı olacak gibi. Çünkü bu segmentte yer alan Renault Scenic, Ford C-Max, Opel Zafira, Peugeot 3008 gibi modeller gerek marka imajı gerekse teknik ve donanım özellikleri nedeniyle 60 bin liranın üzerindeki etiketlere sahip. Yıllık 10 bin adetlerde satışı gerçekleşen bu bınıfıfa yeni giren Lodgy ise neredeyse üçte ikisi fiyatına dizel lotorlu, dokunmatik ekranlı 5-7 koltuk seçenekli bir otomosili piyasaya sunuyor. Bu şekilde 2-3 bin adetlik bir yıllık satış rakamı bu pazarda bazı işleri iyice karıştırabilir, bazı markaları zora sokabilir.

Dacia’nın yeni modeli Dacia Dokker ve Dokker Van, Türkiye’de 4 Mart 2013’te 23.600TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor olacak. Lodgy ise, 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren 36.990 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor olacak.

 

En yeni ticari Dokker

Dacia yelpazesi, yepyeni iki modelin eklenmesiyle daha da genişliyor: Dokker Combi ve Dokker Van. Dokker, hem özel hem de profesyonel kullanıma yönelik beş kişilik bir kombi. Araç, 800 litrelik kapasitesi ile kendi sınıfında en iddialı bagaj hacmini ve en iyi modülerliği sunma iddiasında.

Dokker Van ise kapalı kasa panelvan tarzı bir araç. 750 kg ile kendi segmentinde en büyük taşıma kapasitelerinden birini sunuyor.       

 

Fiyat rekabetinde avantajlı

Söz konusu iki yeni model rakipsiz derecede uygun bir fiyata pek çok yeni özelliğe sahip. Otomobilde navigasyon ve radyo işlevlerini içeren Dacia Media Nav Navigasyon ve multimedya sistemi ile birlikte yedi inçlik (18 cm) bir dokunmatik ekran ile birlikte Bluetooth bağlantısı bulunuyor. Opsiyon listesinde arka park sensörleri de bulunuyor. Ki bizce mutlaka satın alınması gereken bir opsiyon bu.

Aracın fiyatı 23 bin 600 liradan başlıyor. 1.6 litrelik benzinli motorun görev yaptığı baz modelin ikinci seçeneği 28 bin 450 liralık 1.5 lt 90 beygirlik dCi dizel motorlu Ambiance versiyon.

Modelin en iddialı ve Türkiye'ye özel versiyonu Dokker Stepway ise 1.5 dCi 90 hp motoruyla 34 bin 250 liradan satışta.

Dokker Van ise 75 beygirlik 1.5 dCi dizel motorla 24.940 liradan satışa çıktı.

Dacia Dokker beş kişiyi rahatlıkla taşıyor; yolcuların bagajları için de 800 litrelik kapasitesi ve maksimum 1.16 m’lik yük uzunluğuyla segmentinin en büyük bagajını sunuyor. Dacia Dokker Van’ın maksimum taşıma kapasitesi 750 kg.

 

Stepway'in farkı neler?

Dokker Stepway, Dacia tarafından tasarlanıp fabrikada üretilen, Türk tedarikçiler tarafından parçaların üretimi ve montajı gerçekleştirilen dünyadaki tek örnek. Dokker Stepway’in ön/arka, sağ/sol çamurluk korumaları, krom renk ön/arka tampon korumaları ve sağ/sol ön sis farları kaplamaları Türkiye’de üretiliyor ve araca monte ediliyor. Tavan barları da yine Türkiye’de krom renge boyanıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz