Dacia’da otomatik vites zamanı

Modern otomotiv çağına geç vakitlerde henüz 2004 yılında adım atan Dacia için önemli bir kilometre taşı daha geride kaldı. Artık onun da “otomatiği” oldu.

Yarı-marı, Easy-R adlı yeni bir yarı otomatik şanzıman ile artık Dacia Sandero yoluna devam ediyor.

Ülkemizde yıllık 10-12 bin adetlerde satış hacmine sahip bu basit ama yetenekli ve ekonomik otomobil, 0.9 cc Turbo benzinli ve 1.5 dCi dizel motor seçeneklerinde Easy-R adlı şanzımanla satılmaya bşalandı.

46bin liradan başlayan ekonomik fiyatıyla dikkat çekmesi beklenen Dacia Sandero’nun bu özelliği Stepway versiyonda alınabiliyor. Belki önümüzdeki yıl makyajlanarak, ikinci fazı piyasaya çıkacak yeni Sandero’da diğer versiyonlarda da satın alınabilir.

Dacia Duster foto galeri

otomatik vites artık hayatın ayrılmaz parçası haline geliyor. Bir zamanlar dizel motorlu araçlara yönelik yoğun talep, şimdi hızla otomatik şanzımanlı araçlara yöneldi.

2010 yılında toplam satışlar içinde yüzde 31 seviyesindeki otomatik vites oranı, 2015 yılında yüzde 50’ye yükseldi. Bu ylın ilk üç ayında bu oran özellikle B segmenti araçlarda adeta çıldırdı ve yüzde 56’ ya çıktı.

Küçük otomobillerin konumlandığı B segmentinde otomatik vites oranı genele göre daha düşüktü. Üreticilerin otomatik şanzımanı küçük motorlarla harmanlamaları ve bunu da satın alınabilir fiyatlarla sunmaları, pazarı tetikledi.

Bu büyüyen alandan pay almak için Dacia da Renault mühendisleri tarafından sadece Dacia modellerinde kullanılmak üzere geliştirilen Easy-R adlı yarı otomatik şanzımana kavuştu.

EASY-R NASIL BİR ŞANZIMAN?

Renault mühendisleri fazla pahalı olmayacak bir şanzıman ile Dacia algısını bozmadan yola devam etmek amacıyla yola çıkmışlar. Bu nedenle üreticinin manuel vites kutusu üzerine bir vites değiştirme uygulaması, bir debriyaj uygulayacısı ve bir de beyin eklemişler.

Ayrıca şanzıman hafif eğimli yollarda, dur kalk trafikte “yarım gaz” işlevine de sahip. Bu sayede ayağınızı frenden çektiğinizde hafif şekilde ilerlemenize de izin verdiği için yoğun trafikte, park manevralarında sürüşü kolaylaştırma işlevine de sahip.

Böylece tek kavramalı, vites yükseltip-alçaltabilen ve bu esnada debriyaja basıp çekebilen bir sistem geliştirmişler. Adına da Easy-R demişler ki buradaki “R” Renault “R”sini simgeliyor.

Önce Sandero modelinde uygulanmaya başlanan yeni Easy-R, önümüzdeki aylarda Renault Symbol (Orijinali Dacia Logan olduğu için) ve diğer modellerde de satın alınabilecek.

ASIL SÜRPRİZ DUSTER’DA

Yıl sonuna doğru ise Renault modellerinde kullanılan çift kavramalı modern EDC otomatik şanzımanla satışa çıkacak araç markanın en çok satanı Duster olacak. Türkiye’nin tüm SUV ve crossover segmentinde ikinci en çok satan modeli olan ekonomik Duster, yıl sonundan itibaren EDC şanzımanla Qashqai satışlarını zorlar mı sorusu akıllara gelmiyor değil.

2004’DE DİRİLDİ

Bu arada Dacia markası için kısa bilgi vremek gerekirse, Romanya’nın “sosyalist” döneminde ülkenin otomobil ihtiyacını “yerli” omarak karşılayan Pİteşti merkezli şirket, 1990’lara gelirken dağılan Doğu Bloku’nun altında kalanlardan biri oldu. Ama enkazdan canlı çıkışı için özelleştirme ve 1998 yılına gelinmesi gerekti.

Romanya’nın Çavuşesku sonrası döneminde hızlı özelleştirmelere yönelen yeni dönem, bankaları, hava alanlarını ve sanayi şirketlerini hızla elden çıkardı. Dacia, Renault tarafından, Daewoo ise Ford tarafından satın alındı.

Her iki tesis, bugün iki dünya devi için modern otomobiller üreten merkezlere dönüştü.

Dacia, Piteşti’de 500 bin araç üretiyor yılda.

Fas’ta ve Rusya’da Dacia üretimi için yeni fabrikalar açan Renault, bu marka ile en çok satışı Fransa’da gerçekleştirdi. Fransızlar kendi kanatları altındaki Romanyalı markadan geçen yıl 100 bin adet satın aldılar.

Batı Avrupa pazarları tarafından tutulan Dacia markası 55 bin İspanyol, 47 bin Alman ve 46 bin İtalyan tarafından tercih edildi. Markanın 5. büyük pazarı ise Türkiye oldu. Türkiye’deki satışı 45 bin adet olan Dacia, ülkenin 8. en çok satan markası ünvanını aldı. Gözü daha da yukarıda. Hem Türkiye’de hem de dünyada Dacia’nın ikinci büyüğü olmayı masa üzerine koydu.

Otomatik şanzımanlı Dacia modelleriyle 55 binli satışları 2018 yılına kadar yakalayabileceğini söyleyen Dacia yetkilileri, yeni dönemdeki yeni modellerine bu konuda müthiş güveniyorlar.

DACİA SANDERO STEPWAY EASY-R OTOMATİK RAKİPLERİ

Dacia’nın küçük sınıfta büyük iç hacimle rekabet eden modeli Sandero’nun pazardaki rakipleri kimler? Bunlar arasında birinci sırada Türkiye’de üretimine yeni başlanan Hyundai i20 Active geliyor. i20 modelinde 1.2 ve 1.4 benzinli motor seçenekleri ile 1.4 dizel motor seçeneği bulunuyor.

Dacia Sandero foto galeri

1.2 benzinli ve 1.3 dizel motorlu Essentia donanımlı Corsa da rakipler arasında.

Skoda’nın Fabia modeli de 1.2 TSI ve MPI ile i.4 TDI motorlarla “Easy-R Sandero Stepway’in rakipleri arasında sayılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz