Dacia Sandero ve Stepway yenilendi. İşte fiyatları ve tüm özellikleri …

0

 

 

Renault kanatları altındaki Romanyalı Dacia, Sandero ailesinin iki versiyonunu birden piyasaya sundu. İspanya Malaga'da yapılan test süreşliri ile önce otomotiv basınına tanıtılan yeni Dacia Sandero ve Sandero Stepway, Türkiye yollarına 15 Aralık tarihine kadar çıkmış olacak.

Yeni modellerde en belirgin özelliklerden biri tasarımda daha modern ve şık hatlara geçilirken, teknolojide de oldukça mesafe alınmış. İşçilik kalitesinde bizim kullandığımız her iki modelde de herhangi ir göze çarpan kusura rastlanmazken, eski nesil Dacia işçiliğinin üzerine çıkıldığını söyleyebiliriz.

 

SANDERO İLE STEPWAY'DE FARKLI MOTORLAR GÖREV YAPACAK

Yeni Sandero Türkiye pazarına  baz model olarak 75 beygirgücündeki 1.2 litrelik benzinli motorla gelecek. Aynı motorun fabrika çıkıylı LPG versiyonu da satılacak. Bu modelin dizel versiyonu ise 75 beygir gücündeki 1.5 litre motora sahip olacak.

Sandero Stepway ise kardeşine göre daha farklı motorlarla sunulacak.

Stepway'de Renault ailesinin yeni motoru 900 cc'lik benzinli motor ile 90 beygir gücündeki 1.5 iltrelik dizel motor seçenekleri bulunacak. 

       

 

       

 

24 BİN TL'LİK SANDERO'DA ESP STANDART DONANIMA GİRDİ

Dacia Sandero ve Sandero Stepway, daha önce hiçbir Dacia modelinde bulunmayan yüksek ekipman seviyesiyle dikkat çekiyor. ABS, ESP ve iki hava yastığı ile opsiyonel olarak 7 inç genişliğindeki dokunmatik ekranını da kapsayan MediaNav sisteminin yer aldığı otomobilde, bluetooth ve USB girişi en baz modelde bile standart olarak bulunuyor. Sandero'da klima isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Otomobilin fiyatları ise Sandero için 23 bin 990-29 bin 990, Sandero Stepway için ise 29 bin 790-33 bin 790 lira olarak belirlendi.

 

       

 

       

 

 

YENİ SANDERO FİYAT LİSTESİ

 

 

Sandero ailesinden 2013 yılında 200 bin adetlik üretim planlandı. Bu yıl sonuna kadar yapılacak üretim adeti ise 20 bini bulacak.

Türkiye, Romanyalı markanın 6. büyük pazarı. En büyük pazarı ise Fransa. Türkiye'de 10 ayda 21 bin adetin üzerinde Dacia satıldı. Yıl sonunda satışların 30 bin adetin üzerine çıkması bekleniyor.

Dacia'nın 2004 yılından bu yana 8 yıllık Türkiye'deki satışları 110 bini geçti. Bu satış performansı ile Dacia'nın önümüzdeki yıllarda ilk 5 marka arasına girmesi muhtemel.

Dacia'nın 2013 yılı satış hedefi ise 40 bin adet.

 

 

 

SÜRÜŞ İZLENİMİ

Yeni Sandero'yu önce Stepway versiyonu olmak üzere yaklaşık 150 km kullandık. Araçta 1.5 lt 90 beygirlik motor görev yapıyordu. Radyonav dahil full Stepway, fiyat-fayda dengesine bakıldığında olumlu puanlar aldı. İşçilik kalitesinin yükselmesi ama malzeme kalitesinin modern bir araç isteyenlerden çok filoları mutlu edecek maliyetlere uygun tutulması rasyonel kabul edilebilir.

Test sürüşü akşamında yapılan toplantıdaki değrelendirmelerde bizim araçta birine bile rastlanmayan hatalrdan söz edildi. Bunlar arasında MediaNav sisteminin yavaşlığı veya kilitlenmesi, arka bagaj kapağının kilitli kalması, 6 ileri vitesinin bulunmaması, otomatik vites seçeneğinin halen devreye alınmaması gibi eleştiriler dikkat çekti. 

Bir kez daha belirtelim, iki günde iki farklı aracı kullanmamıza rağmen bu hatalar bize rast gelmedi. Bunu üretimdeki standart yokluğundan çok, test araçlarının durumuna bağladığımı belirtmeliyim.

Yol tutuş, araç gürültü seviyesi, bagaj hacmi, kullanım kolaylığı, motor gücü, çekiş gibi konularda bedeleni hakeden hatta fazlasını veren bir görünüm sunduğunu söyleyebilirim.

Bu arada tasarım olarak özellikle Stepway versiyonun kardeyinden daha çok tutulacağını tahmin ediyorum. Hem modern ve yakıt tüketimine önem veren motorları, hem de dış görünümü ile Stepway ayrı bir model olarak kardeşinden ayrışıyor.

Beğenmediklerime gelirsek;

İç mekanda gri-siyah sert plastik yerine biraz daha iç açıcı renkler kullanılabilirdi.

 Bu haliyle halen biraz ticari araç, biraz ucuz araç görünümünü içeride sürdürüyor. Otomatik vites seçeneğinin henüz sunulmamış olması da aracın müşteri kitlesine dikkate değer bir sınırlama getiriyor. 

Bu araç filolar için uygun fiyatlı dizel motorlu araç isteyen müşterilere pazarlanmak üzere yoğun ilgi görebilir.

 

 

     

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here