Crossoverda artan rekabetin ilk resmi ortaya çıktı

Türkiye otomotiv pazarı bu yıl otomobil bazında rekora hazırlanıyor. otomobil satışları 10 ay itibariyle 500 bin sınırına çıktı. Rekora 94 bin adet kaldı ki iki ayda bu rakamın epey bir üzerine çıkılacağını şimdiden söyleyebiliriz. 

Bu satışlarda Türkiye yollarına yeni çıkan modellerin de payı büyük.

Özellikle B SUV veya crossover segmentindeki yeni mordellerin rekabeti de heyecanla devam ediyor.

Nissan Qashqai önde 

Bu segmentlerin referans ismi Nissan Qashqai, 8.234 adetlik satışla önde gidiyor. Bu modelin ömrünün sonzdeminde olduğunu ve yenisinin piyasaya çıkmak için ay saydığını hatırlatalım. Yeni Qashqai. bu başarısını Honda CR-V gibi aşağıya göz kırpan 1.6 litre dizel motorlu modellere karyşı sürdürebilir mi? Sürdürmek için 130 hp gücündeki 1.6 litrelik dizel motoruna otomoatik şanzıman uyarlaması onun için avantaj olmuş ama bunun fiyata etkisini de düşünmek gerekecek.

Dacia Duster ikinci ve o da makyalanıp, yeni motorla geliyor

Nissan'ın bu modelini Dacia Duster çok yakından izliyor. 8.266 adet satan Duster da yenilenmek üzere gün sayıyor.

Önümüzdeki haftalarda uluslarası test sürüşlei başlayacak yenilenen Duster, 1.2 litre gibi yeni bir  ekonomik motor seçeneğine daha sahip olacak. 

Koreli kardeşler iyi gidiyor

Kompakt crossover denince Hyundai ix35 ile Kia Sorento'yu saymamak olmaz. Dizel motor seçeneği olmayan ve ufukta da görünmeyen bu iki kardeş, benzinli 1.6 litrelik motorları ve otomatik şanzımanlarıyla sırasıyla 5.274 ve 5.301 adetlik satıylara imza atıyorlar.

VW'nin Tiguan'ı buradada üst sıralarda

Geniş motor ailesi, manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ve VW markasının gücüyle Tiguan 10 ayda 4.951 adet satış yaparak, bu sınıfın iddialı bir modeli olduğunu gösterdi.

GM'in kardeş modelleri

GM kanatları altındaki Opel ve Chevrolet'nin bu segmentteki ikizleri Opel Mokka ve Chevrolet Trax da yarışın çekici isimleri arasında. Mokka satıyları 10 ayda 682 adet olurken, Trax 5 ayda 626 adetlik satışı yakaladı. Mokka otomobilde daha üst donanımlara konumlanırken, Trax, biraz daha sert ve spor isteyenlere hitap ediyor. Fiyatlandırmalarında da Trax biraz daha aşağıda kalıyor.

Renault Captur

Bu sınıfın en iddialı isimlerinden biriçde yaklaşık 6 ay önce satışına başlanan Captur oldu. Yollarda insanların adeta içinden sizi çıkararak, baktıkları ve ilgi gösterdikleri bu model bu sürede 2314 adetlik satışa ulaştı.

 

Fiat 500L

Fİat'ın büyümesinde minik otomobillerini artırması ve çeşitlendirmesi önemli rol oynuyor. Küçük 500 ailesinin büyütülen ve adına 500L denilen modeli de özel mir araç isteyenler için çok çekici. Araç, mayıs ayında ön sipaüriyle satışa çıktı ve aradan geçen 5 ayda 1821 adetlik satışa ulaştı. Yıl sonu hedefinin 5 bin olduğu belirtilen bu modelin önümüzdeki iki yada daha da satacağını tahmin ediyoruz.

Nissan'ın bir diğer şehir küçüğü Juke da referans modellerden. Juke, bu yıl Nissan'a 3.068 adetlik satış getirdi. 

Suzuki S Cross hızlı girdi

Komhakt crossover sınıfının yeni oyuncusu SUzuki S Cross da ekim ayında başlayan satışlarıyla dikkat çekti. İLk ay 90 adetlik satışa ulaşan S Cross, yıl sonu hedefini tutturabilir mi bilinmez ama sürpriz model olarak dikkat çekeceğini gösterdi. GEniş motor ve şanzıman seçeneklerini ekonomik fiyatlarıyla buluşturan Suzuki S Cross önümüzdeki dönemde de iş yapacağının işaretlerini veren satışlar gerçekleştiriyor. Daha çok kişi tanıdıkça, daha çok kişi kulandıkça ve gördükçe satışlarının çok daha artacağını söyleyebiliriz.

Mini Countryman

Bu segmnetteki premium model olan bu aracın satışlarında 10 ayda 793 adete ulaşıldı. Aynı kategorideki Volvo S60 Cross Country satışları da 408 adeti buldu. 10 ayda gerçekleşen bu rakamlar, bu segmentte premium markaların şansına dikkat çekiyor. BMW X1 gibi modellerin satışları da artıyor.

 

Markalar, modeller ve 10 aylık satışları

Nissan       Qashqai        8.234

Dacia          Duster          8.266

Kia              Sportage      5.301

Hyundai     ix35              5.274

VW              Tiguan         4951

Nissan       Juke             3068

Renault     Captur          2.314 (6 aylık)

Fiat             500L            1.821 (6 aylık)

Skoda        Yeti              1.243

Mini           Countryman 793

Opel          Mokka           682

Chevrolet Trax               626 (5 aylık)

Mitsubishi   ASX            565

Volvo       V40 CrossCoutry 408

Peugeot     2008             404 (3 aylık)

Subaru      XV                 372

Suzuki      Sx4 S-Cross 90 (1 Aylık)

Satış adetleri ODD verilerinden otoajanda tarafından derlenmiştir.        

OTOAJANDA.COM ÖZEL HABER.

İZİNSİZ VE KAYNAK GÖSTERMEDEN KULLANILAMAZ…

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz