Crossover Ceed yola çıktı, nasıl bir otomobil

Kia giderek yaygın hale gelen crossover (CUV) sınıfına yeni bir modelle geliyor. Aslında isim size tanıdık gelecek, Ceed modeli üzerinde şekillenen Kia XCeed, kompakt SUV pratikliğini sportif hatchback ile bir araya getiriyor. XCeed nasıl bir otomobil, ne zaman yola çıkıyor ve tahmini fiyat aralığı beli oldu mu? Türk İfşa

Kia XCeed’in gelişmiş güvenlik, bağlantı ve bilgi-eğlence özellikleri onu CUV sınıfındaki en ileri teknolojiye sahip araçlardan biri haline getiriyor. Zilina, Slovakya’daki Avrupa üretim tesisinde Ceed beş kapılı hatchback, Ceed Sportswagon ve ProCeed beş kapılı Shooting Break ile birlikte üretilecek. Avrupa genelinde Ceed model ailesinin en yeni üyesi olarak 7 Yıl/150.000 kilometre garanti ile satışa çıkmaya başlayan model henüz Türkiye’de yer almıyor.

Markanın Almanya’nın Frankfurt kentindeki Avrupa tasarım merkezinin bir ürünü olan Kia XCeed’in yaratılması; Kia Motors Avrupa Tasarım Başkan Yardımcısı Gregory Guillaume başkanlığında gerçekleştirildi. Profilde, otomobil sportif bir siluet olarak öne ççıkıyor. Dingil mesafesi Ceed modelleri ile aynı kalırken (2.650 mm), Kia XCeed’in ön ve arka çıkıntıları beş kapılı hatchback modelinden önde 25 mm (905 mm) ve arkada 60 mm uzatıldı (840 mm).

Ceed beş kapılı hatchback’ten 60 mm daha yüksek bir arka çıkıntıya sahip model; CUV’un dinamik, coupe benzeri, görünüşünü arttırıyor. Kia XCeed, 16 veya 18 inç alüminyum alaşımlı jant seçenekleri ile yola çıkacak.

Otomobilin önü ve arkası, Ceed model ailesinden daha geniş. Daha belirgin bir ızgara ve hava girişi, buz küpü imzalı LED ön farlar; arkada, belirli açılardan bakıldığında otomobilin omuzlarına doğru ilerleyen ince, yüksek teknikli LED ışık imzası ile tamamlanıyor. Bagaj kapağının ve arka tamponun üzerinden yatay olarak geçen kıvrımlı çizgiler, araca daha geniş ve daha dengeli bir duruş sağlıyor.

Otomobilin yüksek sürüş yüksekliği ve gövdesi, Kia’nın ürün portföyündeki diğer SUV’lara yaklaşım sergiliyor. Kia XCeed’in yerden yüksekliği 16 inç jantlarda 174 mm ve 18 inç jantlarda ise 184 mm; Ceed beş kapılı hatchback modele göre 42 mm daha yüksek.

Toplam uzunluğu 4.395 mm olan Kia XCeed, Ceed beş kapılı hatchback’ten 85 mm daha uzun ve Sportage’den 90 mm daha kısa. 1.490 mm’lik maksimum çatı yüksekliği aynı zamanda Ceed’in 43 mm üstünde ve Sportage’nin 155 mm altında durduğu anlamına geliyor.

Elektrikli Kia XCeed de olacak

Yeni model, CUV’a özgü canlı yeni Quantum Sarı renk tonu ile birlikte 12 renk seçeneği ile satışa sunulacak.

Kompakt sınıfın en geniş araçlarından biri olan Ceed’i temel alan Kia XCeed, ön ve arka yolcular için cömert bir iç mekan sunuyor. Ceed üzerinden 42 mm’ye kadar yükseltilen koltuk zemini sayesinde yolcuların içeri girip çıkması daha kolay. Kia XCeed için bagaj kapasitesi 426 litre.

Kia XCeed, markayı yenilikçi çağa dönüştüren yenilikçi UVO Connect telematik sistemini sunan Avrupa’daki ilk araçlar arasında. UVO Connect, araç içi dokunmatik ekran üzerinden ve akıllı telefonlarından bilgi sağlayarak sürücüleri dünyaya bağlıyor. Kia Live hizmetlerine sahip ve isteğe bağlı 10,25 inç TFT LCD geniş ekranla donatılmış sistem; canlı verileri almak ve güncellemek için kendi eSIM kartını kullanabiliyor. Bu, canlı trafik bilgilerini, hava durumu tahminlerini, ilgi noktalarını ve olası sokak içi ve sokak dışı park yerlerinin ayrıntılarını (fiyat, konum ve park kullanılabilirliği dahil) içeriyor.

1.0 litrelik T-GDi hariç, tüm motorlar altı ileri manuel veya yedi ileri çift kavramalı DCT şanzıman seçenekleriyle eşlenebilecek. 1.0 litrelik motor, altı ileri manuel şanzımanla eşleştirilmiş. Kia XCeed fiyatı Almanya’da 21390 Euro’dan başlıyor; Ceed modeli başlangıç fiyatından yaklaşık yüzde 25 daha fazla, Sportage fiyatından ise yüzde 6-7 daha düşük fiyatla alınabiliyor.

Markanın ürün portföyündeki diğer modellerde olduğu gibi, 48V hafif hibrit ve Plug in hibrit seçenekleri de dahil olmak üzere düşük emisyonlu elektrikli motorlar; 2020 başlarında Kia XCeed ürün yelpazesine dahil edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz