Coronavirus nedeniyle Formula 1 Çin Grand Prix yapılmayacak

Tahmin edildiği gibi, 17-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan 2020 Çin Grand Prix’si, coronavirus salgını nedeniyle ertelendi. Ertelenen yarışın yapılabilmesi için yeni bir tarih belirlemek ise oldukça zor görünüyor. 22 etaplık 2020 sezonu 21 yarışla mı tamamlanacak? Yoksa Çin’de Coronavirus tehlikesinin önü alınırsa, takvime yeniden girecek mi?

Çin Grand Prix organizatörü Juss Sports Group, Çin Halk Cumhuriyeti Motor Sporları ve Motosiklet Federasyonu ve Şangay Spor İdaresi ile devam eden tartışmaların ardından ertelemeyi resmen istedi.

FIA, halen Çin’de 1.100’den fazla insanın ölümüne neden olan Coronavirus krizinin ortasında, Formula 1 personelinin, takipçilerinin ve hayranlarının sağlığını ve güvenliğini sağlamak adına yapılan erteleme talebini kabul etmeye karar verdi.

Formula 1 ve FIA, gelişmeleri izlemek için takımlar, yarış organizatörü, CAMF ve yerel yetkililerle yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edecek. Tüm taraflar durumun iyileşmesi halinde Grand Prix için alternatif tarih arayışında olacak.

Formula 1 2020 Takvimi

Çin’deki durum değişmedikçe 5 Nİsan’daki Vietnam Grand Prix’inin ardından Avrupa sezonunu başlatan Hollanda’ya gelecek yarış arasında bir aylık boşluk olacak. Takvime yeni dahil olan Hollanda yarışı 1-3 Mayıs’ta yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz