Corolla’ya yeni 1.6 benzinli motor

 

 

 

İki ay önce 870 yeni personelin katıldığı Adapazarı Toyota fabrikasında üretimine başlanan yeni nesil Corolla hem Toyota'ya hem de Türkiye ihracatına önemli katkıda bulunacak. 

Çalışan sayısının 3300 kişiye yükselmesine yol açan yeni Corolla, 52 ülkede satılacak. Dünyada 16 Toyota fabrikasında üretilecek olan yeni nesil Corolla'nın en büyük ilk üç pazarı ise Rusya, Türkiye ve İsrail olacak. 

Yerlilik oranının yüzde 55'de bulunduğu yeni Corolla'da bu oran giderek daha yükseğe çıkacak. Aslında aracı oluşturan parçaların yüzde 88'i Türkiye'den tedarik ediliyor. Ama bu yüzde 88'lik kısmın değeri aracın toplam değeri içinde yüzde 55 paya sahip.

Eski nesline göre 30 kg hafifleyen yeni nesil Corolla'nın fiyatı da "rekabetçi" olacak.

Aracın yıllık üretim adeti 110-120 bin adetleri bulacak. Bu yılki üretim ise 60-65 bin adetlerde gerçekleşecek çünkü üretim yılın ancak tek yarısında yapılabiliyor

 

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, bu yıl Toyota satışlarında 37 bin adetlere çıkabileceklerini açıklarken, tanıtımın yapıldığı otelin dışında Toma'lar ve çok sayıda çevik kuvvet konuşlanmış durdumdaydı.

Aynı konuşlanmanın devam ettiği bugün de otomobil satışları açısından tahminler henüz değiştirilmedi.

Japon markanın Türkiye satışlardının artışında yeni nesily Corolla'nın temmuz sonundan itibaren pazara sunulacak olmasının etkisi çok.

Yeni Corolla'yı bu kadar güvenilir hale getiren özelliktlerden biri si de yeni motor seçeneği olacak.

 

Y1.6 LT BENZİNLİ VALVEMATIC MOTORLA SATILACAK

Toyota'nın yeniden Türkiye'de üretmeye başladığı efsane modeli Corolla'nın satışa çıkması için geri sayım başladı. Temmuz ayının ikinci haftasında Fransa'da yapılacak test sürüşleri sonrasında Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir grup ülkede satışa çıkacak yeni Corolla, teknik olarak da sınıfındaki rekabete hazır olduğunun işaretlerini veriyor.

Yeni Corolla'nın açıklanan özelliklerinin dışında bir de yeni motoru olacak. Daha önceki nesil Corolla'da da yer alan 1.33 litrelik benzinli ve 1.4 litrelik dizel motorların satışına devam edilen yeni nesil Corolla'da 1.6 litrelik benzinli motor yeni 132 beygirlik Verso ve Auris modellerinde kulanılan motor oldu. Önceki nesilde kullanılan 125 beygirlik motor artık tarih olurken, yeni nesil Corolla'da da Japon markanın yeni 1.6 litrelik benzinli Valvematic motoru kullanılmaya başlanıyor.

 

HABER: Otoajanda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz