Corolla, Golf, F Serisi…

Dünya genelinde bu yılın ilk yarısında en çok satılan modeller sıralamasında ipi göğüsleyenler belli oldu. Global düzeyde yılın ilk yarısında otomobil satışları yüzde 3 oranında artarken, en çok satılan model listesinin zirvesinde yine Toyota Corolla yer aldı.

Toyota Corolla 634 bin adet ile ilk yarıda en fazla satılan otomobil oldu.

Volkswagen Golf, Avrupa’nın en çok satılan otomobili unvanını korusa da, Toyota Corolla uzun yıllardır sürdürdüğü dünyanın en çok satılan otomobili unvanını kaptırmadı. Yılın ilk yarısında Türkiye’de üretilen otomobil sayısının 441 bin adet, iç piyasada satılan yerli-ithal toplam otomobil sayısının 348 bin adet olduğu düşünüldüğünde rakamın büyüklüğü ortaya çıkıyor.

Bu arada Corolla adı altında dünya genelinde birçok farklı modelin gizlendiğini de belirtmek gerekir. Şöyle ki, mesela Japonya’da satılan Corolla’nın dünyanın öbür taraflarında satılan Corolla ile bire bir aynı olduğunu söylemek zor. Aynı şekilde 5 kapılı Auris’in bazı ülkelerde Corolla adıyla satıldığını not edelim…

En çok satılan 10 modelin 7’si üç markanın modelleri:

İlk 10 içinde Japon Toyota’nın 3, ABD’li Ford’un ve Alman Volkswagen’in 2’şer modeli yer aldı. Güney Koreli Hyundai, Japon Honda ve ABD’li Chevrolet’nin 1’er modeli yer aldı. Listedeki iki modelin pick-up olması ve satışlarının büyük ölçüde Kuzey Amerika’da gerçekleşmesi dikkat çekti.

Dünyada yılın ilk 6 ayında en çok satılanlar sıralamasında Toyota’nın ardından

Golf 500 bin adet ile ikinci sırada geliyor.

Onu 478 bin adet ile pick-up modeli Ford F Serisi çok yakından izliyor.

F Serisi’yle ilgili ilginç olan, satışlarının 400 bin adedinin ana vatanı Amerika’da, kalanının Meksika ve birkaç küçük ülkede gerçekleşen satışlardan oluştu.

Dördüncü sırada yine bir Ford modeli Focus 367 bin adet ile geliyor.

Hyundai Elantra, 363 bin adet ile beşinci sıranın sahibi.

Daha sonra sırasıyla

358 bin adet ile Volkswagen Polo,

346 bin adet ile Toyota RAV-4,

339 bin adet ile Toyota Camry,

333 bin adet ile Japon Honda CR-V,

307 bin adet ile pick-up modeli Chevrolet Silverado geliyor.

İlk 10 içine Kuzey Amerika’da pick-up satışlarının çok iyi gittiğinin bir göstergesi olarak Chevrolet Silverado da ilk kez girmiş durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz