Clio 4 yatırımını Türkiye’ye getiren Zoe

 

 

 

Türkiye'ye 250 milyon dolara yakın yatırımla yıllık 250 bin adetlik Clio 4 üretiminin gelmisinde elektrikli ZOE'nin payı var. Bunun nasıl olduğuna gelirsek, o dönem Fransa Cumhurbaşkanı olan Sarkozy, krizin de etkisiyle Renalut yönetimine baskı uyguluyordu. Aslında bu baskı sadece Renault'a değil, diğer tüm Fransız şirketlerine de uygulanıyordu. 

Renault yeni yatırım içinde olduğu için asıl karşı karşıya gelişi yaşayan şirket olmuştu.

O dönem Renault'nun ikinci adamı olan Patrick Pelata'yı saraya çağıran Sarkozy, "Yeni yatırım için Türkiye'nin adı geçiyor. Bu yaklaşımınızı onaylamıyorum. Eğer Fransa dışında Türkiye'ye yatırım yapılırsa, devlet yardımı yapmayız, vs vs" şeklinde devam eden açıklamalar yaparak, Renault yönetimini yeni yatırımda yönlendirmeye çalışmıştı.

Renault yönetimi ise yeni yatırımlarda rasyonellik gibi temel bir kavrama sahip olduklarını belirttikten sonra Clio 4 yatırımında Türkiye fabrikasının kullanılacağını ama bunun nedeninin de Flins fabrikasında yeni teknoloji bir aracın üretimine yer açmak olduğunu belirterek, salvoyu savuşturmuştu.

Aslında yeni Clio için Renault Fransa yerine Türkiye'de üretim yaparak, rasyonel davranmış ve araç başına ekstradan 1300 euro civarında bir tasarrufa gitmişti

Araç başı 1300 euro tasarruf için rekabet gereği "Sarkozy bile" üretilir, çünkü yıllık 250 bin araç için 1300 euroluk tasarruf çok büyük önem taşıyor.

Herneyse…

Geçen hafta Portekiz'de Lizbon ve Cascais şehirleri arasında iki gün boyunca Renault'nun yeni elektrikli otomobili ZOE ile dolaştık. ZOE'yi kullanırken, aracın motor sesi olmamasının da katkısıyla Türkiye'ye 250 milyon dolara yakın yatırım kazandıran bir aracı kullandığımı bir kenara yazdım. 

Türkiye, ZOE ile Sarkozy'e inat yeni bir yatırım kazanmıştı.

Renault, geçen yıl dünyada 20 bin elektrikli araç satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Bunun 9 bini Twizy, 9 bini ise Kangoo Z.E olurken, 2 bini de Türkiye'de üretilen Fluence Z.E. olmuş. Yeni Zoe'den beklenen satış rakamı bir Renault klasiği olarak rakamlaştırılmadı ama her üç modelden de daha çok satacağı beklentisi açıklandı.

Renault, 150 bin adetlik ZOE üretim kapasitesine sahip.

 

 

Detaylar aşağıdaki haberimizde…

http://www.otoajanda.com/admin/index.php?haber&yeni

 

 

OTOMOTİVDE İTHALATIN PAYINI B SEDAN SEGMENTİNİN NİTELİK DEĞİŞİMİ ARTIRDI

Türkiye otomotiv pazarı bu yıl yeniden ithalatın rekor kırdığı bir tablo ile karşı karşıya. Şubat ayında satışların yüzde 76'dan daha çoğunu ithal otomobiller oluşturdu. Mart ayında bu rakamın daha da yüksek çıkacağı tahmin ediliyor.

Bu eğilim, hafif ticari araç pazarında da kendini gösteriyor.

Geçen hafta sonu yapılan Otomotiv Sanayii Derneği Genel Kurulu'nda yapılan sunumda sektörün ithalat ihracat dengesi hala ihracattan yanayldı. Ama mart ayı sonuçları da ortaya ıktığında bu dengenin tersine döndğü görülücük.

Bu değişimdeki en önemli rol Euro5'e geçemeyen Türkiye'de üretilen otomobilerde. Yani özellikle Türkiye'nin en büyük segmentlerinden birini oluşturan ve best seller modeller olan Renault Symbol, Hyundai Accent Era ve Fiat Albea gibi üç önemli modelin dizel motorlarının Euro5 normlarına ayak uyduracak yatırımlarla yenilenmedi. Bu yenilenme olmayınca, 2011 yılının Türkiye'nin 37 bin adetle en çok satan modeli olan Renault Symbol, ithale döndü. Yerini adı Symbol olan ama aslında ithal Dacia Logan dolduruyor… Bu demektir ki 35 bin yerli araç ithale döndü.

Yine 25 bin adetli satışlara çıkmış olan Hyundai Accent Era'nın ylerini de Kore'den ithal edilen Accent Blue aldı. Albea'nın yerini Linea dolduruyor. Ama pazardeki boşluğa Chevrolet Aveo Sedan girdi.

Kısacası otomotivde ithal yerli dengesi bozuldu. Sektör yeniden cari açık yelkenine rüzgar doldurmaya başlıyor. Bunun nedeni de B sedan segmentinin ithalata bırakılması oldu.

Yeni yatırım beklenirken, bir anda en önemli esgmentlerdne biri ithalatın egemenliğine kaldı.

Şimdi yeni Clio4 ve temmuzda devreye girecek Corolla ile ve ardından da Hyundai'nin yeni nesil i10 modeliyle yerli ithal dengesinin yeniden kurulması mümkün olabilecek. Ford'un yeni kçük hafif ticari aracıyla, Tofaş'ın iki yeni modeli dengeyi yerli modeller lehine çözeceklerdir.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz