2021’e kadar üretim yapılacaktı: Civic üreten Honda fabrikası kapanıyor !

Elektrikli araç dönemine hazırlanan Honda, Avrupa’daki iki üretim tesisini de kapatma kararını açıklamıştı. 2021 yılı eylül ayında Türkiye fabrikası ile birlikte kapatılacak olan Honda İngiltere fabrikası için bugün üretime ara verme kararı açıklandı. Sorunlar birden fazla; Covid-19 vakalarındaki artışın parça tedarikini zorlaştırması; Noel tatil telaşı ve Brexit sonrası AB ile anlaşmazlık Civic üretimi yapılan Swindon fabrikasında durma kararının yolunu açtı. Honda fabrikası kapanıyor… 3 binden fazla çalışanı bulunan fabrikanın üretimi mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatmak istediği belirtiliyor.

Türkiye’de en fazla tercih edilen otomobiller nerede üretiliyor:

Bloomberg haberine göre İngiltere’de bulunan otomobil üreticileri, Brexit geçiş döneminin sona ermesine sadece haftalar kala kargaşayı nasıl atlatacaklarına hazırlık yapıyor. Vauxhall üreticisi PSA Group Avrupa Birliği ile son dakika ticaret anlaşması yapılması halinde bile kesintilerin kaçınılmaz olduğu konusunda uyardı.

Tedarik sorunu yaşanıyor

Civic HB üretimi yapılan İngiltere Honda fabrikası kapanıyor.

Honda fabrikasının bazı tedarik parçaları Asya’dan aldığı; İngiltere’nin Felixstowe kentindeki konteyner limanının da Noel öncesi (Brexit geçiş dönemi 1 Ocak’ta sona ermeden önce) mal stoklamak isteyen şirketler nedeniyle ciddi şekilde tıkandığı belirtiliyor.

Honda’nın bazı kritik parçaları taşımak için hava kargo kullanmayı düşündüğü de belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz