Civic Sedan’a 1.6 dizel motor göründü, CR-V dizel bitiyor mu?

Honda Türkiye Başkanı Tsumura

Frankfurt Otomobil Fuarındaki teknoloji ve otomobilin buluştuğu büyük şovun etkili katılımcılarından biri de Honda oldu.

Türkiye’de dizel Civic üretimine hazırlanan Japon şirket, bir yandan da yeni dönem teknolojilerini ve elektrikli otomobilinin konseptini bugünden gözler önüne çıkardı.

HondaEV adı verilen tamamen elektrikle çalışacak konsept otomobil küçük ve sevimli yapısıyla 2019 yılında yola çıkmaya oldukça hazır göründü. Halen 3 kapılısı gösterilen, 4 ve 5 kapılı modellerinin de üzerinde çalışıldığını açıklayan Honda, 2019 yılında bu otomobili Türkiye’de de satmayı planları arasına aldı.

Frankfurt’ta konuştuğumuz Honda Türkiye’nin yeni Başkanı Tsumura, Honda’nın 2025 yılına kadar tüm modellerinde elektrikli motorları kullanmaya başlayacağını açıkladı.

Öncelikle fuarda da tanıtılan C-RV modelinde önümüzdeki yıldan itibaren dizel motor seçeneğinin sona erdirilerek, yerine hibrit motor seçeneğinin ekleneceğini söyleyen Honda Türkiye Başkanı, “arkası gelecek. Türkiye’de üretilen Civic için de hibrit motor gündeme gelecek. Henüz takvimi belli olmasa da neden Türkiye’de Civic Sedan Hibrit üretmeyelim ki” dedi.

Yeni CR-V 2018’de hangi motorlarla satılacak?

Honda’nın Türkiye’de de Civic Sedan’dan sonra en çok tutulan modeli olan CRV- 2018 yılı ile birlikte 2.2 lyitre benzinli motorla kombine elektrikli motorun görev yaptığı hibrit olarak satılacak. 1.5 lt Turbo benzinli motor seçeneğiyle de satın alınabilecek.

Honda, tüm dünyada 2030 yılına kadar sattığı araçların üçte ikisinin elektrik motoruna sahip olmasını planlıyor. Bu hedef Avrupa pazarı için 2025 yılına çekildi.

Elektrikli motorlu hibrit Civic Türkiye’de üretilecek mi?

Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, bu sorumuza “neden olmasın. Altyapı sorunları ortadan kalktığı, ülke buna hazır hissedildiği zaman, üretim de yapılabilir” dedi.

2019 yılında Avrupa’da satışa çıkacak. 4 ve 5 kapılısı hazırlanıyor. Türkiye’ye de gelecek.

Yeni Honda modelleri geliyor

Önümüzdeki ay Civic ailesinin en güçlü üyesi Type-R’ın yeni versiyonunu Türkiye’de tanıtmaya hazırlanan Honda, en yeni modellerini de ilk kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda otomobilseverlerle buluşturdu. Fuarda dünya lansmanı gerçekleştirilen yeni nesil CR-V ile Avrupa’da ilk kez hibrit SUV satışına başlayacak olan Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, bu konuda atılan en somut adımlarından ilkinin yeni CR-V olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“2.0 litrelik benzinli ve elektrik motoru ile hibrit bir güç ünitesiyle yeni CR-V’nin Türkiye’deki vergi sisteminde avantajlı konumda olması durumunda yeni CR-V Hibrit’i Türkiye’ye getirmeye hazırız” dedi.

Honda Türkiye Başkanı Tsumura, Frankfurt Auto Show’da yeni model takvimini ve elektrikli otomobil Honda EV’ hakkında bilgiler verdi.

Yeni CR-V 2018’de Türkiye’de

Honda’nın sevilen SUV aracı CR-V yeni yüzü ile Avrupa’da ilk kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Seri üretim hali ile 2018 yılında yollara çıkmaya hazırlanan aracın tasarımı hakkında fikir veren CR-V konsepti, büyük ölçüde değişikliğe uğramadan üretilecek. Markanın yeni yüzünü taşıyan CR-V, öncüsünden daha geniş, yüksek ve uzun tasarlanmış. Hem benzinli hem de elektrikli motoru ile Avrupa’da artış gösteren hibrit pazarından pay kapmaya hazırlanan yeni CR-V’de ayrıca 1.5 litrelik VTEC Turbo motora da yer verilecek. Akıllı hibrit motora sahip versiyon 3 farklı sürüş modu arasında otomatik olarak tercih yaparken, yeni i-MMD sistemi çok daha verimli bir hibrit formatı sunuyor. Konvansiyonel şanzıman sisteminden farklı olarak torkun benzersiz bir biçimde tekerleklere aktarılmasını sağlayan i-MMD, her iki motorun ürettiği gücün en az kayıpla yola iletilmesine yardımcı oluyor.

Türkiye’de üretilen yeni Honda Civic Sedan dizel motorla birlikte ihracatını 36 ülkeye çıkaracak

Türkiye’deki Civic Sedan üretimi katlanıyor

Honda’nın Türkiye tesislerindeki 10. nesil yeni Civic Sedan üretimi bu yıl 35 bin adeti bulacak. Bu araçların yüzde 50’si de ihraç edilecek. Halen 6 olan ihracat yapılan ülke sayısı 36’ya çıkacak.

Geçtiğimiz yıl sonunda açıklanan ikinci vardiya için de erteleme kararı alındığını söyleyen Başkan Tsumura, “İkinci vardiyaya ekimde değil, aralıkta geçeceğiz. Bunun nedeni de ihracat pazarlarındaki lansman tarihleri. Civic Sedan‘a yeni ihraç pazarlar geliştirdik. O ülkelerin lansman takvimlerine uyarladık ikinci vardiyayı. Ayrıca 2. vardiyaya ekim ayında geçsek saatte 160 araç üretebilecekken, aralıkta geçerek saatlik üretimimizi 174 adet/saate çıkarabiliyoruz.”

Başkan Tsumura, Türkiye’de üretimin yıllık 50 bin adete çıkaracaklarını, buna hazır olduklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Honda olarak pazarda yaşanan daralmaya rağmen 2017 yılının ilk 8 ayında satışlarımızı yeni Civic’in büyük katkısıyla birlikte bir önceki yıla göre yüzde 61 oranında artırdık. Hedefimiz bu yıl Türkiye’deki toplam satış hacmimizi 25 bin adetlerin üzerine taşımak. 2018 yılında ise dizel motorlu Civic ile birlikte satışlarımızı yıllık 30 bin adedin üzerine çıkararak Honda Türkiye’nin satış rekorunu kırmak.”

Civic Sedan ailesinin en güçlüsü RS fuarda görülebiliyor.

Dizel Civic Sedan ne  zaman satılacak?

Honda Türkiye fabrikasında üretilecek ve Mart ayından itibaren Türkiye’de yollarla buluşmaya hazırlanan dizel motorlu Honda Civic’te, markanın bugüne kadar geliştirdiği en teknolojik dizel motor nitelendiriliyor.

Honda’nın CR-V’de kullandığı motorun akrabası olan 1.6 litre 120 bg gücündeki i-   DTEC dizel motorun torku 300 Nm seviyesinde.
100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi değeri 3.7 litre.

İlk etapta 6 ileri manuel şanzımanla yollara çıkmaya hazırlanan Civic sedan i-DTEC, 2018 Temmuz ayından itibaren CVT otomatik vites seçeneği ile de tercih edilebilecek.

Tam otomatik şanzımana göre daha verimli olan CVT vites kutusu 22 kg daha hafif olmasının yanı sıra, performans ve ekonomiyi bir arada vaat ediyor. Yeni nesil dizel motor, katalitik konvertör kullanmaya ihtiyaç duymadan Euro 6 normlarını karşılayacak kadar çevreci kalma iddiasında.

Frankfurt’ta küçük kompakt SUV kavgası çıktı!

Honda Civic Sedan dizel motorla da üretilecek

Frankfurt’ta küçük kompakt SUV kavgası çıktı!

Türkiye’de kral LPG’li otolar!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz