Citroen’in ekonomik sedan otomobili Türkiye’den yola çıkıyor

0

 

Yeni sedanla yüzde 5 pazar payına ulaşacak

 

Citroën, yeni sedanı C-Elysee’i dünyada ilk olarak Türkiye pazarında satışa sunacak. Kasım ayı başında 29 bin 900 liradan başlayan fiyat etiketiyle yola çıkacak olan otomobil, markanın Türkiye pazarındaki payını da artıracak. Fransız markanın gelecek yıl İspanya Vigo fabrikasında üreteceği her üç C-Elysee’den biri Türkiye’ye ithal edilecek. Baylas Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, sedan satışlarının öne çıktığı Türkiye’de halen tek modelle yer aldıklarını C-Elysee ile birlikte önemli bir sıçrama yaşayacaklarını söyledi. Bu modelden yılın son iki ayında 2 bin 100 adet, gelecek yıl ise 10 bin adet satış hedeflediklerini belirten Tatoğlu, “Bizim pazar payı beklentilerimizi de yukarı taşıyacak. Bu yıl sonunda 31 bin 500 adetlik satışla yüzde 4 gibi bir pay elde edip kendi rekorumuzu da kırmış olacağız. Gelecek yıl ise yeni modelle birlikte pazardaki payımız yüzde 5 düzeyine sıçrayacak” dedi. Citroen’in 9 aylık satış rakamı 9 bin 595’i otomobil olmak üzere 20 bin 330 adet oldu. 

Bahattin Tatoğlu, Türkiye pazarının yeni model açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Bu yüzden ilk olarak bizim pazarda satışa sunulmasına karar verildi. Türkiye pazarı sedan modellerin deneyimi açısından bölgede referans olarak kabul ediliyor. Biz de bu modeli doğru konumlandırıp, yüzde 30’u filo yüzde 70’i bireysel kullanıcı olacak şekilde pazarlayacağız. Satışlarımızın yüzde 75-80’i dizel motorlu olacak. C-Elysee, birçok aile için iyi bir ilk otomobil niteliği taşıyor” diye konuştu.  Tatoğlu, yıl sonu toplam pazar hedefinin de ÖTV artışı ile bir miktar aşağı çekildiğini ve 770-780 bin düzeyine gerilediğini dile getirdi.

Krizdeki Avrupa’nın dışında büyüme hedefi belirleyen Citroen, 2018 yılında satışlarının bir milyonunu AB harici ülkelerde gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu kapsamda Türkiye, Çin, Rusya, Brezilya gibi ülkeler ön plana çıkıyor. Bu yüzden 2014 yılında Çin’deki fabrikanın devreye alınmasıyla C-Elysee modelinin yıllık üretimi 100 bine ulaşacak. Model, Doğu Avrupa’da ve İspanya gibi bazı AB ülkelerinde de satışa sunulacak. C-Elysee kardeş model Peugeot 301 ile birlikte Türkiye’de Fiat Linea, Hyundai Accent Blue, Chevrolet Aveo sedan gibi modellerle rekabet edecek. 

  

4 MİLYON KM TESTTEN GEÇTİ

Sedan pazarına iddialı bir giriş yapabilmek için Citroën, C-Elysee’i 5 kapılı bir modelin türevi olarak değil, tamamen yeni bir model olarak üretti. Uluslararası pazarlar için tasarlanan bu model, dünyanın dört bir tarafında, farklı iklim ve yol şartlarında dört milyon kilometreden fazla test edildi. Bu testler aynı zamanda yeni modelin TV reklamı oldu. 4.43 m uzunluğunda, 1,75 m genişliğinde ve 1.47 m yüksekliğinde olan Citroën C-Elysée geniş bir iç hacme sahip ve 2.65 metre ile kategorisindeki en uzun dingil mesafesi sayesinde ferah bir oturma alanı sağlıyor. Aracın 506 litre kapasiteye sahip bagajı kategorisindeki en büyüklerden biri olmasıyla beklentileri karşılıyor. C-Elysée birçok modern, işlevsel konfor özelliklerine de sahip. Aracın sahip olduğu özellikler arasında dijital klima, arka park sensörü ve hız sabitleyici/hız sınırlayıcı ile Bluetooth özellikli Radyo CD MP3 çalar yer alıyor..  Türkiye’de satılacak olan tüm versiyonlarında ESP ( Elektronik Stabilite Programı ) standart olarak sunuluyor.

 

3 SİLİNDİRLİ MOTOR 

C-Elysee’de yeni geliştirilen 3 silindirli benzinli motor 1.2 VTi 72 başlangıç versiyonunu oluşturuyor. 100 km’de ortalamada 5,3 lt yakıt tüketimi sergileyen motor manuel ya da otomatikleştirilmiş 5 vitesli şanzımanla satın alınabiliyor. 

1,6 VTi 115  motor ise manuel dışında bu motor için 4 ileri tam otomatik BVA şanzıman tercih edilebiliyor. 1,6 VTi 115’in ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de  6,4 litre. C-Elysée’in motor seçenekleri arasında ayrıca altı milyondan fazla araçta kullanılarak kendini ispatlamış olan 1,6 HDi 92’i de yer alıyor. Bu motorla birlikte C-Elysee, 100 km’de ortalama 4,1 lt. yakıt tüketimi sergiliyor. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here