Citroen yeni model takvimi yeni C3 ile başlıyor

Avrupalı otomotiv şirketlerinden Citroen, yeni dönem için yeni C3 ile atağa kalkıyor. Yeni C3’ün arkası yeni Citroen modelleriyle gelecek. Citroen yeni model takvimi yeni C3 ile başlıyor.

2008 yılındaki küresel krizde içine düşülen zorlu yıllar geride kalmışa benziyor.

Lehman Brothers Krizi olarak da anılan 2008 global krizinin Avrupa’daki etkileri Fransız şirketleri sarmakta gecikmemişti. Renault, Peugeot-Citroen, Bank Paribas, Heulize gibi devler, binlerce çalışanının işine son verirken, fabrika kapatmalar, yeni pazarlara yönelimler ve yönetim değişiklikleriyle “2008 krizinden sağ çıkmaya” çalışmışlardı.

Nitekim krizden çıktılar da.

citroen-c3-2017-800-09

2008 sonrasında ilk fırsatta Çin pazarını keşfeden, daha sonra ekonomik sedan modeliyle Kuzey Afrika ülkelerinde etkinleşen grup, uzun çabalar sonrasında dengeleri yeniden kurmayı başardı.

PSA Grubu’nun çatısı altındaki markalardan Peugeot, ürünlerini yenileyerek yelken açan ilk marka olurken, 2008 krizine elindeki iki-üç yıllık modellerle yakalanan Citroen yeni yol haritasını netleştirene kadar bayağı uğraştı.

İngiliz CEO Linda Jackson ile birlikte artık Citroen markasının da önümüzdeki 4 yıllık yol haritası belli oldu.

4 yıl boyunca her 6 ayda yeni bir modeli yollara çıkaracak olan Citroen, artık geleceğe daha güvenli bakıyor.

Citroen Türkiye’yi de etkiledi

citroen-c3-2017-1280-4dTürkiye’de bir ara yüzde 4’lerin üzerinde pazar payına ulaşan Citroen, yaşanan krizin etkilerini üzerinde hissetti.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahattin Tataoğlu, “2008 krizi markayı tam yükselişin başında yakaladı. Bu şanssızlık oldu. Modellerin yenilenmesi ve geliştirilmesi ötelendi.

Bu bizi etkiledi. O zamandan beri en çok satan modellerimizin yenilenmesini bekliyorduk. Artık bu yılın son çeyreğinden başlayarak, her 6 ayda bir yeni modeli yollara çıkaracağız.” dedi.

10 yeni Citroen geliyor

Citroen’in yeni döneminde atak zamanı başladı. Yaz aylarında makyajlı Picasso piyasaya çıktı. Teknoloji ağırlıklı bu aracın ardından markanın en çok satan modellerinden biri olan ve son iki yıldır eksikliği çekilen C3 yola çıkıyor. Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, OTOAJANDA‘ya markanın 4 yıllık yeni model takvimini açıkladı.

Citroen yeni model takvimi yeni C3 ile başlıyor

Geçtiğimiz günlerde sona eren Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez gösterilen yeni C3, 2017 yılında 6.500-7 bin adetlik satış hedefine sahip.

Önceki nesillerde yılda 3-4 bin adet satan C3 için pazarın boyutlarına paralel satış adetleri de yüksek tutulmuş.

Türkiye’de 2015 yılında 141 bin adet B segmenti hatchback araç satıldı. Perakende satışların filo satışları geride bıraktığı bu segment, otomobil firmaları açısından da en kârlı alanlardan biri.

Bu segmentin 2016 yılı satış tahminleri için 150-160 binler dile getiriliyor.
Tatoğlu yönetimindeki Citroen Türkiye ekibinin hedefi 150-160 bin adetlerdeki bu sınıftan yüzde 4’lük pay kapmak.

Yeni C3’ten sonra B-SUV hazırlığı

Fransız markanın yeni dönem modellerinden biri de yine B segmentinde bir crossover-SUV araç olacak. 2017 yılında yollara çıkacak yeni B SUV için C3 Picasso ismi kullanılıyor.

Bu araç mevcut Picasso gibi MPV yapısında değil, SUV hatları taşıyan bir model olacak. Citroen Yeni Model Takvimi bu araç için 2017 yılını gösteriyor.
Türkiye’de satışı içinse 2017 son çeyreğini beklemek gerekecek.

Yeni bir sayfa açılıyor

Citroen’in yenilikleri yeni C3 ve B SUV ile başlayacak ve yeni C SUV ile devam edecek. Arada bir de hafif ticari araç lansmanı yapılacak. Markanın Jumpy adıyla önceki yıllarda beğenilen modeli, yeni haliyle satışa çıkacak.

Takvimdeki bir diğer yeni model ise Citroen yeni C Sedan olacak.
Tamamen yeni tasarlanan C Sedan da markanın önemli kozlarından biri olacak.
Bu modelle birlikte yeni C hatchback’de Citroen C4’ü devam ettirecek.

Citroen takviminde markanın en çok satan modeli C-Elysee, Cactus ve Berlingo modellerinin de yenilenmesi yer alıyor.Ve markanın orta sınıf için bir yeniliği olacak. Yeni bir D Sedan üretmeye hazırlanan Citroen, bu araçla teknolojiyi bir kez daha yollara çıkarmak istiyor.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Tatoğlu, yeni modellerini ve yol haritasını anlattı
Citroen Türkiye Genel Müdürü Tatoğlu, yeni modellerini ve yol haritasını anlattı

Citroen 2017 yeni model takvimi

– C3-Yeni, 2016 son çeyrekte
– Space Tourer-Jumpy- 2016 sonu
– B SUV (C3 Picasso) 2017 ikinci yarısında
– C SUV -2018 ikinci yarısı
– C Sedan
– C HB
– D Sedan

Citroen C3, 2016 Paris Otomobil Fuarı sahnesinde
Citroen C3, 2016 Paris Otomobil Fuarı sahnesinde

Citroen Türkiye 2017 satış hedefi

“Citroen yeni model takvimi yeni C3 ile başlıyor” diyen ve pazarda yüzde 2.8-2.9 pazar payını hedeflediklerini dile getiren Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahaettin Tatoğlu,, “Yüzde 3’ün biraz altında kalacağız.

Yılın son çeyreğinde gelecek yeni C3 elimizi biraz güçlendirecek ama modelin esas gücü 2017 yılında kendini gösterecek. 2017 yılında pazar payımızı yüzde 3,5’a çıkarmayı ve sıçrama yapmayı planlıyoruz. Burada en çok satan modelimiz C-Elysee’nin yanına 7 bin adete yakın satış hedeflediğimiz yeni C3’ü ekliyoruz.

Yılın son çeyreğinde ürünlerimize eklenecek yeni B SUV’a da güveniyoruz Bu araç tam bir B SUV olacak. Daha sonra da 2020 yılına kadar her altı ayda bir yeni model ekleyeceğiz ürün gamımıza.”

Yeni C3, dış yan kapılarındaki airbump özelliğiyle geliyor
Yeni C3, dış yan kapılarındaki airbump özelliğiyle geliyor

Citroen 2015 yılında Türkiye’de 28.270 adet araç sattı. Bunların yüzde 65’i otomobil, yüzde 35’i ise hafif ticari araçlardan oluştu. 2016 yılı satış tahmini 27-28 bin adet.
2017 yılında ise hedefte 30 bin ve üzeri Citroen satışı bulunuyor.

2017 yılında Türkiye otomotiv pazarında büyüme öngören Tatoğlu, buna paralel satışlarının da artacağını söylüyor.

Citroen’in Türkiye’de en çok satılan aracı bir otomobil. PSA Grubu’nun ikizlerinden C-Elysee yüzde 50 perakende, yüzde 50 filo oranıyla assolist. Tatoğlu, halen yüzde 65-35 olan binek-ticari satış oranlarının 2017 yılında yüzde 80-20 oranına düşeceğini hesapladıklarını belirtiyor.

 

Yeni C3'te multimedya sistemleri dikkat çekecek
Yeni C3’te multimedya sistemleri dikkat çekecek

C-Elysée’ye güzellik operasyonu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz