Citroen DS3 ailesine “muhafazakar üstsüz”

 

 

 

Fransız markanın DS serisinin 3 model ailesi 5 kapılı cabrio ile genişledi. 90 beygirgücündeki 1.6 dizel otomatik seçeneğiyle üstü açık otomobil keyfini 3,8 litrelik dikkat çekici yakıt tüketimi ile birlikte sunan DS3 CABRIO, 120 km/s hızda bile tavanı açılıp kapanabiliyor. DS3 CABRIO, 74 bin TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa çıktı 

Yıllık satışı dünyada 150 bin adetlere laşan DS3 Serisi'nin yeni üyesi siyah, mavi ve DS Monogramlı gri olmak üzere üç farklı renkte açılır tavan seçeneği sunuyor.

Sahip olduğu 3D arka farları ve orijinal bagaj kapısının açılmasıyla da DS serisinin zarafetini devam ettiriyor. 

Köpekbalığı yüzgeçlerini andıran çamurluğu, ön yüzde LED lambaların da konumlandırıldığı yan rüzgârlıkları, Citroen’in yeni imzası olan 3 boyutlu LED arka stop farları ile de fark yaratıyor. 

 

BOYU 4 METREYE YAKIN

DS3 Cabrio 5 kişiye kadar oturma imkanı sağlayacak boyutlarda. 3.95 m uzunluk, 1.71 m genişlik ve 1.46 m yükseklik ile orijinal kompakt boyutlara sahip olan araç çeviklik ve dinamizmi temsil ediyor.

Yeni cabrionun bagaj hacmi 245 litre ama kabin ahcmi açısından hatchback kardeşiyle aynı ölçüleri sunuyor. Arka kısmında ayrıca 60/40 boyutunda ayrı katlanabilir bir alan mevcut, bu alan birçok günlük ihtiyaç için kullanılabilir. Bagaj kapısı çok farklı bir şekilde açılıyor (dairesel hareketle), bu da sürücülere arkadaki boş alandan bağımsız olarak (örneğin; aracın arkası duvara doğru gelecek şekilde park edildiğinde) bagajı tamamen açabilme imkânı da tanıyor.

 

Citroen’in yeni imzası

Far tasarımları Revolte ve Survolt konsepti araçların tasarımlarından esinlenerek geliştirildi. Far orta kısmı 31 adet LED ışıktan oluşan dikdörtgen şekilli opalin bir setten ve kılavuz ışığı sonsuzluğa yansıtan yarı yansıtmalı bir ayna takımından oluşuyor. 3D geceleri farlar yakıldığında, gündüzleri ise sürücü frene bastığında aktif hale geliyor. 

Zarif bir detay olarak da 3D far üzerinde kabartmalı siyah DS zemini üzerine yerleştirilmiş krom detaylı bir DS logosu bulunuyor. 

 

KİŞİSELLEŞTİRMEYE TAVANDAN BAŞLAYIN

Farklı tavan desenleri ve renkleri mevcut olan DS3 CABRIO; temel özelliği olan kişiselleştirmeyi cabrio serisinde de devam ettiriyor. 

DS3 Cabrio için üç tavan rengi mevcut: siyah, mavi ve DS Monogramlı gri CITROËN arka kenar panellerini siyaha boyayarak ve açılabilir tavan rengini aracın yan kısımlarına, ön çizgisine ve arka rüzgârlıklarına yansıtarak açılabilir tavana özgü ayırt edici özellikleri korumayı başarıyor. Gösterge paneli üzerindeki, havalandırma boşluğu çevresindeki ve vites kolu çevresindeki aksesuarların rengi de gövde rengi ve tavan rengi ile uyumlu. DS3’ün benzersiz tavan yapısının bir diğer özelliği ise 120 km/s hıza kadar açılıp kapanıyor olabilmesi. Üç farklı moda kullanılabilen tavan toplam 16 saniyede kapanarak yüksek hızda kullanım sırasında bile kabini güneşle buluşturabilme özelliğini koruyor. 

 

Akustik iç mekan 

Akustik özellikler üzerinde bir hayli çalışan Citroen mühendisleri, her şeyden önce, kapalı bir hatchback araçta olduğu gibi standart ses geçirmez özelliğe sahip yüksek kaliteli tenteler tercih ettiler. Bunun yanı sıra tente tavan açıldığında da optimum akustik konfor sağlamak amacıyla aerodinamik bir deflektör tasarlandı. Bu cihaz tavan açılır açılmaz devreye girerek hava akımının yönünü değiştiriyor ve ses darbelerini engelliyor. Böylece tavan açık ya da kapalıyken müziğin akustiği hissediliyor. Böylece DS3 CABRIO, sahip olduğu özel gövde yapısı sayesinde cabrio otomobillerdeki gürültü sorununu yok etmiş oluyor. Motor, yol ve rüzgar gürültüsünü absorbe eden bu yapı konforlu seyahat yapmayı standart hale getiriyor. Açılabilir tavanın iç kaplaması DS3 Cabrio’nun içinde en üst kaliteyi hissetmenizi ve birinci sınıf akustik konforu yaşamanızı sağlıyor.

 

STANDART DONANIMDA NELER VAR?

DS3 CABRIO, oldukça zengin bir donanım tablosu ile satışa sunuluyor. ABS;EBA,EBD,ESP, hill holder ve 6 hava yastığı güvenlik standartlarını belirlerken; navigasyon, hız sabitleyici – hız sınırlayıcı, otomatik klima, ışık ve yağmur sensörleri konfor ayrıntılarını oluşturuyor. 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz