Çip yokluğunun üstesinden geldi, TESLA rekor kâr açıkladı

Tesla-rekor-kar

Uzun yıllar zarar ettikten sonra kârlılık dönemine geçen Tesla, 2021 yılı üçüncü çeyreğinde de hissedarlarının yüzünü güldürmeye devam etti. CEO’su ve ana hissedarı Elon Musk’ı dünyanın en zengini yapan yeni nesil “butik” otomotiv şirketi; küresel çip krizi ve teslimat problemlerine karşın en yüksek kârı bilançosuna yazdı. TESLA rekor kâr açıklayarak güç patlaması yaşadı. Bunu henüz ABD ve Almanya fabrikalarını açmadan yapması ayrıca dikkat çekti.

Şirketin tepe ismi Elon Musk’ın Çarşamba günü ABD Borsa’sının kapanmasının ardından yaptığı açıklamaya göre; son üç aylık karlılık, yıllık bazda yüzde 389 artarak; 1,6 milyar dolara (1,4 milyar euro) yükseldi.

Aynı dönemde satışlar yüzde 57 artarak, 13,8 milyar dolarlık rekor rakama ulaştı.

Berlin Tesla fabrikası inşaatı devam ediyor

Şirket, Tesla’nın Berlin yakınlarındaki Grünheide’deki Avrupa otomobil fabrikasının inşaatına planlandığı gibi devam ediyor. Üç aylık raporda, “En son onayları bu yıl bitmeden önce almayı bekliyoruz” deniliyor.

Aslında Tesla, Temmuz ayında Brandenburg’da üretime başlamak istedi ancak bürokratik tutarsızlıklar programı geciktirdi. Tesla, ilk Model Y’nin yıl sonundan önce montaj hattından çıkacağını iddia ediyor.

TESLA rekor kâr açıkladı ama tehditler de unutulmadı

Tesla CFO’su Zach Kirkhorn, yıllık raporun açıklanmasından sonra yaptığı bir konferans görüşmesinde; “Genel olarak, ekibin başardıklarından gurur duyuyorum” dedi. Ancak üst düzey yönetici, önlerinde hala büyük zorluklar olduğu; ve seri üretimin büyük ölçüde  bileşen tedarikine bağlı olacağı konusunda uyardı.

Tesla’nın biri ABD’de Teksas-Austin’de, diğeri Almanya’da Berlin-Grünheide’deki tesis projeleri tamamlanmak üzere. 

Tesla'dan-yine-rekor-kar

Rekor karlılığa yatırımcı tepkisi ne oldu

  • Elektrikli otomobil akımının öncüsünün üç aylık rakamları, çoğu analistin beklentilerini boşa çıkararak, daha yüksek gerçekleşti.
  • Yatırımcılar temkinli tepki verdi, ancak hisse işlem saatlerinden sonra biraz düştü.
  • Otomotiv endüstrisi bir bütün olarak aylardır yarı iletken yokluğu, konteyner kıtlığı, limanlardaki trafik sıkışıklığı ve tedarik zincirlerindeki diğer darboğazlar altında inliyor olsa da; Tesla şimdiye kadar sorunların üstesinden nispeten de olsa gelmeyi başardı.
  • Üçüncü çeyrekte şirket, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 73 artışla 241.391 aracı müşterilerine getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz