Fiat, Volvo’nun yolunda

0

Geçtiğimiz bir haftayı, Çinli bir şirketin Fiat Chrysler’i (FCA) satın alacağına dair dedikodularla geçirdik. Hatta Fiat Chrysler’e yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, FCA yöneticileri konu ile ilgili Çin’de bir kaç görüşmeye bile katıldı. Merak edilen Çinli üreticinin ise Great Wall olduğu söylendi. Ancak, diğer Çinli üreticiler Dongfeng, Zhejiang Geely ve Guangzhou da satın alacaklar listesinin muhtemel isimleri arasında gösterildi.

Bugünlerde çıkan bir başka haber ise daha önce çıkan dedikodulara göz kırptı.

Automotive News’te yer alan bilgiye göre, Çinli Great Wall, dünyanın en büyük kamyon ve SUV üreticisi olmak istiyor. Bunun için ise hedefine Fiat Chrysler’i koydu. Great Wall’un yöneticisi Wang Fengying, müzakerelere başlamak için FCA ile bağlantı kurduğunu açıkladı. Great Wall’un asıl hedefi ise Jeep markasını almak. Evet, FCA bünyesindeki Jeep markasını satın almak için çalışmalara başlayan Çinli Great Wall’a karşılık FCA konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Jeep Grand Cherokee, V8 motor tam bir güç canavarı…

Hatırlanacağ üzere Çinin Henry Ford’u olarak andandırılan Shifu Lİ adı işadamının Geely şirketi de İsveçli Volvo’yu Ford’dan satın almıştı. Geely, Volvo’nun bugünkü sahibi olarak yoluna devam ediyor.

Jeep’in akıbeti ne olacak?

Biz biraz daha hafızamızı tazeleyelim. Fiat Chrysler’in efsaneleşmiş CEO’su Sergio Marchionne, daha önce yaptığı açıklamalarda Jeep’in Fiat Chrysler bünyesinden ayrılacağının sinyallerini vermişti. Burda ortaya şöyle bir soru ortaya çıkıyor. Piyasa değeri 16 milyar dolar olan Great Wall’a gelene kadar, SUV’ları dünyaca tanınan Jeep markasını satın alacak daha büyük ve zengin şirketler yok mu?

Great Wall’un neler yapacağını, Jeep markasının akıbetini ve FCA’nın konuya karşı nasıl durduğunu ilerleyen zamanda daha net bir şekilde göreceğiz.

Herkes Ferrari aldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here