Çin’deki kayıplar Volvo dünya rakamlarını bozdu

Volvo Otomobil koronavirüs etkisi nedeniyle Şubat ayı satışlarında yüzde 8 düşüş yaşandığını açıkladı. İlk olarak Çin’de ortaya çıkan koronavirüs bu ülkedeki Volvo satışlarının yüzde 81 oranında kaybına yol açtı; 1.205 adet araç satıldı. Ocak-Şubat aylarındaki kayıp yüzde 39 oldu. Çin’de Şubat ayı boyunca birçok perakende satış mağazası kapatıldı. Volvo Otomobil global satışları Şubat ayında yüzde 8 daralma ile 39.742 olurken iki aylık satış rakamı da yüzde 9 kayıpla 85,5 bine geriledi. Bilindiği gibi Volvo Otomobil,  Çinli Geely Grubu bünyesinde faaliyet gösteriyor. Çin’de geçen yıla paralel satışlar olsa idi, bilanço en azından nötr çıkacaktı.

Volvo Cars’ın Şubat ayında ABD’ satışları yüzde 18,2, Avrupa satışları ise yüzde 1,9 artış gösterdi. ABD’de 7.841 otomobil satışı ile iyi bir satış performansı sergilendi. XC90 SUV, bölgede en çok satan model oldu ve bunu XC60 izledi. Şirketin en büyük üç Avrupa pazarı İsveç, Almanya ve İngiltere ay boyunca güçlü bir satış performansı kaydetti. Avrupa satışları 23.442 otomobile ulaştı. Şirketin bölgedeki en büyük pazarı olan İsveç, satış hacminde yıllık yüzde 5,3 büyüme kaydederken; Almanya ve İngiltere’de satışlar sırasıyla yüzde 20,6 ve yüzde 10,8 arttı. XC40, ay boyunca Avrupa’nın en çok satan otomobili oldu ve onu XC60 izledi.

Satışların yüzde 69’u SUV oldu

Şubat ayında Volvo Cars’ın SUV’leri, 27.518 adetle şirketin toplam satışlarının yüzde 69,2’sini oluşturdu. Şubat ayında, XC40 en çok satan SUV olurken; onu XC60 ve XC90 izledi.

Volvo Cars’ın şarj edilebilir modellerinin sıralaması da Şubat satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 88,4 artış gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz