Çin ve Japon lastiğine yeni vergi

0
171
lastik ömrü arabaya takılnca başlar mı?

Çin ve Japon lastiğine yeni vergi

İthal lastiğe getirilen ilave gümrük vergisiyle, ithalatın payının yüzde 15-20 civarında seyrettiği pazarda şu sıralar durgunluk yaşanıyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemeye göre pazarda etkili olmaya başlayan ve yüzlerce markayla temsil edilen Çin gibi Uzak Doğu ülkelerinden ithal edilen lastiklere yüzde 20’nin üzerinde ek vergi geldi. Vergi nedeniyle işler durgunluk aşamasına geçti. Piyasa kilitlendi.

EK VERGİ DIŞI KALAN ÜLKELER

Mısır,
Gürcistan,
Arnavutluk,
Batı Şeria ve Gazze Şeridi,
Bosna Hersek,
Makedonya,
İsrail,
Kosova,
Maritius,
Güney Kore,
Malezya,
Karadağ,
Sırbistan,
Ürdün,
Şili,
Sırbistan,
Arnavutluk,
AB ve EFTA üyesi ülkeler menşeili lastikler haricinde diğer ülkelerden yapılacak olan lastik ithalatında artık yüzde 21.8 gümrük vergisi uygulanacak.

Çin ve Japon lastiğine yeni vergi

19 Eylül 2016 tarihi itibariyle Resmi Gazete‘de yayınlanan İthalat Rejimi Kararına EK Karar gereği Çin mali lastiklerin önünün kesilmesinin amaçlandığı ama bunun Japonya’dan latik ithalatı yapan yerli üreticileri de etkileyeceği görüldü.

Lastik Üreticileri Derneği (LASİD) kararı eleştiren bir açıklama yayınlarken, yeni durumun her ne kadar üyelerinden Brisa’yı ilgilendirse de tüm üyelerimizin görüşlerini de içeren bir açıklamayı Hükümete iletme yönünde görüş birliğine vardıklarını dile getirdiler.

Lastiklerini Japonya’dan ithal eden Bayraktar Grubu bünyesindeki Yokohama Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle, kararın binek otomobil lastik fiyatlarını olumsuz etkileyeceğini iddia etti.

Türkiye lastik sektörünün yıllık 50 milyon adet üretim yaptığını ve bunun 35 milyon adetini ihracata gönderdiğini belirten Karagülle, lastik sanayiinin cari fazla veren sektörlerden olduğunu dile getirdi.

LASTİK FİYATLARI ARTACAK
Yeni gelişmenin binek otomobil lastik fiyatlarını artıracak bir etkide bulunabileceğine dikkat çeken Yokohama Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle, hesaplı fiyatlı lastiklerin piyasada önünün kesilmesiyle binek oto lastiklerin başlangıç fiyatlarının yukarı çekileceğini ve tüketiciye fiyat artışının yüzde 20 gibi büyük oranlarda yansıyacağını iddia etti.

Yeni karar ile yukarıdaki lükeler dışındakiler hariç ülkelerden gelecek lastikler yüzde 21.8 ek vergiye tabi tutuldu.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here