Çin, Avrupa’yı geçti

 

Bugünlük TOFAŞ'ın 800 çalışanıyla bir vardiyada üreteceği 50 bin araca mal olan Avrupa pazarındaki küçülme, 2012 rakamlarının açıklanmasıyla belgelendi. Avrupa ülkelerinde 2011 yılında 13.6 milyon adet araç satılmışken, 2012 yılında bu rakam 12.5 milyon adette kaldı. Yaklaşık 1 milyon 100 bin aracın daha az satıldığı Avrpa otomotiv pazarı, bu haliyle ilk kez Çin pazarının gerisinde kaldı.

Çin, sürekli büyüyen ekonomisinie paralel kesintisiz büyüyen otomotİv pazarıyla şimdi dünya lideri ABD otomotiv pazarının ensesine yapıştı. Uzmanlar en geç 2016 yılında Çin'deki otomotiv satışlarının ABD'yi geride bırakacağını tahmin ediyor.

ÇİN OTOMOTİV PAZARI

Dünyanın en kalabalık ve en hızlı büyüyen ülkesi Çin otomotiv pazarı 2012 yılında 13.2 milyon adeti geçti. Bu rakam otomotiv satışlarının 12.5 milyon adete gerilediği Avrupa ülkelerini geride bıraktı. 

İlk kez Avrupa otomotiv satışlarını geride bırakan Çin pazarının önce ABD binek araç satışlarını geride bırakması, ardından da toplam pazar bazında ABD satışlarını ayarak, dünyanın en büyüğü olmasına kesin gözle bakılıyor.

Aslında Çin pazarı için yapılan tahminler öylesine etkileyici ki; inanılması zor geliyor. Bazı öngörülere baktığımızda 2030 yılında Çin otomotiv pazarının ABD, Avrupa ve Japonyla pazarlarının toplamını geride bırakacağını görüyoruz. 

ÇİN BÜYÜK PAZAR AMA ÇİNLİLER ALMAN OTOMOBİLLERİNE BİNMEYİ SEVİYOR

Çin otomotiv pazarı için etkileyici projeksiyonlar var ama ilginç bir de durum var. Çin pazarında dünya otomotiv devlerinin ortağı olduğu, o markaların araçları pazarın hakimi. Örneğin Alman otomotiv markalarının Çin'deki payı Alman Otomotiv Üreticileri Birliği verilerine göre yüzde 22'ye ulaştı. 

Geçen yıl Çin'de, Almanya'da satılandan 700 bin daha fazla Alman otomobili satıldı. Çin, Avrupa'nın en büyük otomotiv devi haline geldikten sonra dünya liderliği için oyun kuran Volkswagen'in dünyada en fazla otomobil sattığı ülke oldu. Çin'deki ilk Volkswagen üretiminin 1991 yılında başladığı dikkate alındığında, aradan geçen sürede Çin'deki üretimi 6 milyon adete ulaştı.

Giderek büyüyen bir katman olan Çinli zenginler lüks ve pahalı Alman otomobillerini tercih ediyorlar. 

Mercedes ise yönetim kurulu'nda Çin masasından sorumlu üyelik birimini lik kez oluşturdu.

AVRUPALI DEVLER ZARARLARININ DURDURMAK İSTİYOR

Alman ekonomisinin gücüyle düşük seyreden faizler, Fransızlar için pek de aynı imkanı tanımıyor. Bu sayede Fransız PeugeotCitroen ile REnaiult için işler hizç de istendiği gibi gitmiyor. PSA'nın zararı giderek büyürken, Renault elektrikli otomobillere yatırdığı milyarlarca euro için "erken yatırım" pişmanlığı duyuyor olabilir. GM'in satmaya çalışıp, satamadağı OPel ise birbiri ardına fabrukalarını kaparken, zararını sona erdirevcek çözüme bir türlü ulaşamadı. Son olarak GM-PSA partnerliğinden Opel, Peugeot ve Citroen markalarına özel ürenler ve maliyet azaltıcı tedbirler çıkması için çalışmalar yapılıyor. Her iki zarardaki şirketin birleşmeyle kara geçmeleri nasıl olacak pek anlaşılamıyor. Ama sonucu zaman gösterecek.

Ford'un Avrupa operasyonu Türkiye hariç zarar ediyor. 2012 yılı için ford Avrupa'nın 1 milyar euroluk zararına kesin gözüyle bakılıyor.

2008 krizinde ABD otomotiv şirketlerinin içine düştüğü iflasa varan el değiştirmeler, şimdi Avrupalı şirketlerin kapısında.

Avrupadaki otomotiv üreticileri son 10 yılın beşinde binek otomobil imalatını talebe bağlı olarak düşürmek zorunda kaldı. 

2012 yılında Avrupa'da toplam 15 milyon otomobil imal edildi.

ÇİN'DEKİ OTOMOBİL ÜRETİMİ 14 MİLYON OLACAK

Çin'in otomobil üretimi ise bu yıl tahminen 14 milyon sınırına dayanacak. Çin otomotiv sektöründeki hızlı gelişme klasik otomobil markalarını da etkiliyor. Otomotivin dünyadaki tüm önemli oyuncuları Çin'de yerli ortaklı tesis kurdu. Bu zaten Çin için yasal olarak zorunlu bir durum. Yerli üreticinin üçte bir olan Çin piyasasındaki payı hızla büyüyor. Dünya otomotivciliğinde isim yapmaya başlayan Çin otomotiv şirketleri Volvo gibi isim yapmış markaları bünyelerine katıyorlar. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz