CES 2020: Yani şimdi Sony otomobil mi üretti

Teknoloji ile içiçe geçtiği artık su götürmüyor ama, her teknoloji şirketi de otomobil üretebilir mi? Bunun son örneklerinden biri CES 2020 kapsamında Las Vegas’ta yaşanıyor. Sony, otomobil üretimine mi soyunuyor dedirtecek bir ürün, vitrine çıkarıldı. Sony, Las Vegas’taki CES 2020 kapsamında yeni bir otomobil konseptiyle karşılaşıldı. Şirket CEO’su Kenichiro Yoshida’ya konuması sırasında Vision S olarak adlandırılan konsept bir spor otomobil eşlik ediyordu. İddialara göre bu konsepti Avusturyalı Magna Steyr şirketi ete kemiğe büründürmüştü.

Sony Vision S konsepte bakıldığında Sony’nin bu otomobili Bosch, Nvidia ve Qualcomm’a kadar pek çok teknoloji şirketinin otomotive yönelik teknolojileriyle yaptığı görülüyor. Yani aslında otomobil Sony’nin bu işe soyunacağı anlamı taşımıyor. Konsept araç teknoloji şirketlerinin bir otomobile neler katabileceğini göstermek üzere hazırlanmış. Tabii bu durumda da madem teknoloji şirketleri konsept araç yapabiliyorlar, üretime niye soyunmasınlar sorusu akla gelebiliyor.

Yani Sony Vision S elektronik dünyasının için yeni bir serisi olma yerine; önümüzdeki yıllarda gerçek otomobil üreticilerinin otomobillerinde bileşenleri nasıl kullanabileceğini göstermenin bir yolu olduğunu düşündürüyor.

Sony’nin konsept otomobilinde otomobil üreticilerinin dikkatini çekecek bir çok nokta bulunuyor. Sony CEO’su Yoshida, Vision S otomobilinin 33 sensöre sahip olduğunu söyledi. Bunlar sadece otonom sürüş ve yol tehlikelerini tespit etmek gibi sürüş yardımcısı sistemler olmakla kalmıyor. Aynı zamanda sürücünün işine yarayıp, yaramadığını da algılama gibi yeni özellikler içeriyor.

Yeni teknolojiler böyle kullanılır demek için üretildi

Konsept otomobil, Sony’nin 360 derecelik Reality Audio olarak adlandırdığı bir özelliği de içeriyor. Bu ne demek derseniz; aracın içinde her yöne yayılan sürükleyici ses ortamını düşünün. Ayrıca otomobilin kontrol panelinde birden fazla bilgi-eğlence seçeneği içeren panoramik geniş ekran bulunuyor. Temel olarak kontrol panelinin bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan bir alanda multimedya kullanımına imkan tanınıyor.

Bu özelliğin Türkiye’nin otomobili konseptinde de kendine yer bulduğunu hatırlayalım.

Bu konseptlerden herhangi biri gün ışığını görecek mi? Muhtemelen, Vision S gibi Sony tarafından hazırlatılmış bir araçta olmasa da; gerçek otomobillerde karşımıza çıkacak teknolojiler olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz