CEO’ya rekorlu veda

Mercedes-Benz Türk, yeni model atağı ve vergi avantajlı 1.6 litre motor hacimli motorlarıyla tüm zamanların en yüksek satışına koşuyor.

Şirket 2016’da daralması beklenen pazarda büyümeyi başararak, 30 bin adetten fazla otomobil satmayı hedefliyor. 2015’te 30 bin 333 oto satan Mercedes-Benz Türk, bu yıl rekor tazeleyecek.

Türkiye, Daimler’e Mercedes-Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı olarak atanan Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı ve CEO’su Britta Seeger’ı rekorlarla uğurlamış olacak.

Hatırlanacağı üzere Türk otomotiv sektörünün ilk kadın CEO’su unvanını alan Seeger, 1 Ocak 2017 itibariyle Almanya merkezde bu önemli göreve atanmıştı.

Mercedes-Benz Türk Otomobil Pazarlama ve Satış Direktörü Şükrü Bekdikhan, 2016’nın otomobil pazarının 2015’e benzer olacağından hareketle bir planlama yaptıklarını belirterek,

Mercedes-Benz Türk olarak en az pazara paralel bir büyümeyi kendimize hedef olarak koyduk. Yılın ilk 7 ayına baktığımızda oto satışlarının 2 küçüldüğünü görüyoruz. Aynı dönemde Mercedes-Benz Otomobil Grubu olarak satışlarımızı yüzde 7 oranında artırdık ve 14 bin adetten fazla satış rakamına ulaşarak premium segmentin lideri olduk” diye konuştu.


Şükrü Bekdikhan, premium sınıfın toplam pazara paralel hareket edeceğini ve büyümenin kısıtlı olacağını öngördüklerini sözlerini ekledi.

YENİ E SERİSİ KAÇ ADET SATILDI?

Yeni E Serisi’nin büyük ilgi gördüğünü ifade eden Bekdikhan, 3 bin 500 adetlik satışa ulaştıklarını, C Serisi Coupe’nin de beklentilerin üzerinde talep gördüğünü belirtti.

Bekdikhan, hedeflerinin 2015 yılı satışlarını aşma olduğunu söyledi ve ekledi:

“Ancak yılın son 3 ayı daha belirleyici olacak. Yaşanacak gelişmeler doğrultusunda yeni bir rekordan söz edebiliriz.”

Markanın satışlarını artırmasında Türk Lirası’yla satışın pozitif etkisi olduğunu belirten Şükrü Bekdikhan, şunları kaydetti:

“TL fiyatları özellikle kompakt sınıftaki ürünlerimizde tüketicinin ulaşabilmesi, kredi kullanımı ve günlük kur dalgalanmalarından arınması sebebiyle büyük memnuniyet yarattı. Diğer segmentlerde hızla TL fiyatlara adapte oldu. Bu bağlamda satışlarımıza olumlu yansıdığını ulaşmış olduğumuz hacimden görebiliyoruz.”

Mercedes satışlarının içinde 1.6 litre hacme sahip otomobillerin oranının yüzde 85 düzeyine ulaştığını kaydeden Bekdikhan,

Toplam satışlarımızın yüzde 53’ü de dizel motorlu araçlar oluşturuyor ve neredeyse tüm ürünlerimiz otomatik vitesli olarak satılıyor” dedi.

Yeni modellerle de ilgili bilgi veren Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Direktörü, yılın son çeyreğinde GLC Coupe ve S Serisi Cabrio’yu satışa sunacaklarını söyledi.

İlk 7 ayın lideri oldu:

Lüks otomobil sınıfında her zaman olduğu gibi bu yıl da Almanlar arasında çekişme yaşanıyor, BMW, Mercedes ve Audi zirveye oynuyor. İlk 7 ayda Mercedes, ezeli rakibi BMW’yi geçmeyi başarırken, yıl sonu için liderliğe göze kırptı. Ocak-Temmuz döneminde Mercedes 16 bin 94 adet, BMW 14 bin 620 adet ile Audi 10 bin 932 adet otomobil satışına ulaştı. Geçen yıl BMW 31 bin 221 araçla lüks sınıfın lideri olurken, Mercedes 30 bin 333 adet, Audi 20 bin 279 adetlik satış gerçekleştirmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz