Cenevre’de krizin soğukluğu hissediliyor

Cenevre Otomobil Fuarı, küresel anlamda önemli bir üne sahip. Her yıl birçok markanın yeni otomobillerini tanıttığı fuar, bu yıl da bugün itibariyle kapılarını ilk olarak basına açtı.

Lüks markalara ve özel konseptlere ev sahipliği yapan 2013 Cenevre Otomobil Fuarı, geçtiğimiz yıl Avrupa’da yaşanan büyük krizin arasında kaldı. Kapıların açıldığı sabah saatlerinden itibaren fuardaki ilk izlenimler ise şöyle:

Neredeyse tüm Avrupalı üreticilerin yanında Amerikalı üreticilerin bile oldukça fazla etkilendiği ekonomik kriz, fuar salonunda gizliden gizliye hissediliyor. Havada derin bir soğukluk farkedilse de, tüm otomobillerini sergileyen üreticiler ‘krizi askıya almış’ bir görünüm sergiliyor.

 

Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki katılımcılardan bazılarının geçen yılki kayıpları:

Fuarda Kangoo, Scenic gibi otomobillerini sergileyen Renault geçen yıl yüzde 15 düşüş yaşarken; İtalyan üretici Fiat kararının yüzde 73 düşmesiyle bir rekora imza attı. Bir başka rekor PSA/Peugeot-Citroen’den geldi ve marka geçen yıl 5 milyon euro’luk bir kayıp yaşadı. Avrupa’nın büyük otomobil grubu Volkswagen de karında yüzde 41’lik düşüş yaşadı ki bu markanın umduğundan daha düşük bir yüzdeydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz