Cayenne ve Macan’dan sonra yenisi de yolda

Cayenne ve özellikle de Macan’ın başarısı üçüncü bir SUV modeli gündeme getirdi.

Cayenne ve Macan’dan sonra yenisi de yolda

Porsche birkaç yıl önce 2018 yılına gelmeden kadar yıllık bazda 200 bin adetlik satışa ulaşma hedefini ortaya koymuştu. Alman üretici bu hedefine 225 bin adet satışla geçen yıl ulaştı. Bu satışın 80 bin adedi de Macan’dan geldi.

Cayenne ise 73 bin adetlik satışa ulaştı. Yani bu iki SUV modelin Porsche’nin toplam satışlarından aldığı pay neredeyse yüzde 70… İşte bu durum Porsche’nin SUV segmenti konusundaki iştahının sürmesine neden oluyor.

Konuşulanlara göre, Alman marka yeni bir SUV modeli için henüz kağıt üzerinde de olsa çalışmalara başladı ve Porsche yakın zamanda model kataloğuna üçüncü SUV modelini ekleyecek. Bu modelin ‘kompatk bir SUV mu, Audi’nin SUV modeli Q4’ün kuzeni mi olacak’ gibi soruların yanıtlarını önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Belki de coupe soslu sportif bir SUV olacak. Proje şu anda grubun karar vericilerinin masasında yerini aldı. Takvim ise henüz belli değil…

Cayenne ve Macan’dan sonra yenisi de yolda. Peki öncesinde ne var?

Porsche’nin masasında yeni SUV projesi dururken, Alman devi 2016 Paris Otomobil Fuarı’na Porsche Macan’ın Turbo versiyonunu getirerek, aracın gücünü daha üst seviyelere çıkarmaya hazırlanıyor.

Ülkemizde de 2.0 litrelik benzinli motorla satışa sunulan Porsche Macan’a şimdi de Performance ismi verilen yeni donanım seviyesi ekleniyor.  3.6 litrelik twin-turbo benzinli motorun görev aldığı yeni Peformance donanımı, standart Macan’dan 40 HP daha fazla güç üretiyor.

434 beygir güç ve 600 Nm tork üreten motor sayesinde Porsche Macan Turbo, 0’dan 100 kilometre hıza ulaşmasını 4.4 saniyede tamamlıyor. Aracın maksimum hızı ise saatte 272 kilometre.

Ülkemizde 2.0 litrelik motorla satışta olan Macan ise 252 beygir gücüyle 0’dan 100 kilometre hıza 6,7 saniyede ulaşıyor. Maksimum hızı 220 km/s olan aracın 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi ise 7,4 litre.

4.697 milimetre uzunluğundaki Porsche Macan, 1.624 milimetre yüksekliğe ve 2.807 milimetre aks mesafesine sahip.

Tabi, Porsche Macan’ın ülkemizdeki en önemli dezavantajı dizel motorlu versiyonunun bulunması. BMW X5, Audi Q7 ve Jaguar F-Pace gibi ülkemizde 2.0 litrelik dizel motora rakiplerle mücadele eden Macan’ın yalnızca benzinli motorla satılması, her ne kadar Porsche’nin marka algısı yüksek olsa da modeli satışlarda geri düşürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz