Çalışmaları 2005’te başlamıştı ama yollara çıkamayacak

İtalyan efsanesi Ferrari, ilk çalışmalarına 2005 yılında başladığı yüksek performanslı otomobiller serisinin son örneğini Mugello Pisti’ndeki Dünya Finali etkinliğinde gösterdi.

Ferrari FXX-K Evo, 599 XX Evo modelinin takipçisi ve aynı zamanda mevcut XX otomobilleri için bir yükseltme paketi olarak da satılacak.

Ferrari, pistlere özel F1 tipi çift kavramalı, 7 ileri otomatik şanzımanlı yeni modeli FXX-K Evo’yu sınırlı sayıda üretmek üzere hazır. Araç yol otomobil değil ve sadece çok az sayıdaki Ferrari müşterisi tarafından satın alınabilecek.

Yarış dünyasından türetilen ve pist odaklı bir mimariye sahip olan FXX-K Evo önceki XX otomobilleri gibi yol kullanımına uygun değil, kendi özel yarış programı kapsamında kullanılıyor.

Yol kullanımına uygun olmayan otomobil, az sayıda Ferrari müşterisi tarafından satın alınabilecek ve önceki XX’ler gibi özel pist etkinliklerinde kullanılabilecek.

FXX-K Evo, Ferrari’nin pist otomobillerinin performansını daha da ileriye taşımak için geliştirdiği bir aerodinami paketine sahip.

FORMULA 1 deneyiminden yararlanıldı

Tasarımcılar, otomobilin geliştirme aşamasında FXX-K Evo’nun genel ağırlığını düşürmek üzere geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmişler.

Ferrari’nin Formula 1 deneyimlerinden yararlanan tasarımcılar karbon fiber malzemeden sabit arka kanat gibi yenilikçi çözümlerle daha hafif bir otomobil elde etmişler.

FXX-K Evo’nun yere basma kuvveti önceki versiyon ile karşılaştırıldığında yüzde 23 oranında geliştirilirken, bu türetildiği yol versiyonu ile kıyaslandığında yüzde 75’lik bir artış anlamına geliyor. 200 km/s hızda 640 kg’lık yere basma kuvveti oluşurken maximum hızda bu kuvvet 830 kg’ın üzerine çıkıyor.

 

FXX-K Evo’nun yere basma kuvveti arka kısımdaki çift profilli sabit bir kanat tarafından destekleniyor. Bu yeni eklenti, aktif arka spoyler ile uyum için geliştirildi.

Yeni hava akış mimarisine uygun olarak arka tamponların tasarımı da değiştirilmiş. Arka tekerleklerin hava tahliye olukları genişletilirken, bunun sonucu olarak arka difüzöre giden akışın korunup yere basma kuvveti yüzde 5 artırılmış.

XX Serisi için üst donanım olarak da satın alınabilecek.

FXX-K Evo’nun artan performansı aynı zamanda daha etkin bir ön fren sistemi havalandırmasını da beraberinde getiriyor. Sağlanan aerodinamik verimliliği olumsuz etkilememek adına boyutu artırılmayan hava girişleri, hava akışını daha da iyileştirmek üzere optimize edildi. Ayrıca süspansiyon da yeniden ayarlandı.

Yarış ruhunu en iyi şekilde yansıtan kokpitini tamamen yeni bir direksiyon domine ediyor. Entegre vites değiştirme kulakçıklarıyla Formula 1’den türetilen yeni direksiyon sadece sürücünün hayatını kolaylaştıran mükemmel bir ergonomi sunmakla kalmıyor, aynı zamanda KERS Manettino’ya da ev sahipliği yapıyor.

 

Sürücünün sağındaki geri görüş kamerasına ait ekran ise yerini 6,5 inçlik daha büyük bir versiyona bırakıyor. Söz konusu ekran aynı zamanda performans parametreleri ve araca ait verileri daha net bir şekilde gösteren yeni telemetri sistemi verilerini de sürücüye gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz