Çalışanlar ücretsiz izinli mi sayılacak?

Türkiye'nin önemli şirketleri arasındayken, girdiği kriz yüzünden kapanma tehditi yaşayan BMC'de bu hafta sular durulmuyor. Haftayı işten çıkarmalarla karşılayan BMC'de, şimdi de ücretsiz izinli sayılma ve sigorta primlerinin yatırılmadığı iddia ediliyor.

BMC'de yönetimin son hamlesi, çalışanların sigorta primlerinin gecikmesi ve mayıs ayından itibaren ücretsiz izinli sayılmaları yönünde oldu.

Bugün otoajanda.com'a bilgi veren ve isminin yazılmamasını isteyen bir BMC çalışanı, internet üzerinden haziran primlerinin yatırılmıp-yatırılmadığını kontrol ettiklerini ve 22 Temmuz tarihine kadar yatırılması gereken primlerinin yatırılmadığını gördüklerini söyledi. Bunun üzerine BMC İnsan Kaynakları ve sendika şube başkanı ile görüştüklerini belirten BMC çalışanı, yönetimin aldığı kararla şubat ayından bu yana ücretlerini alamadıkları için işe gelmeyen BMC çalışanlarının mayıs ayı dahil olmak üzere ücretsiz izinli sayılacaklarının söylendiğini dile getirdi.

 

Kendilerinin işyerinde faaliyet yürütülmediği ve ücretler ödenmediği için haklı olarak işbaşı yapmadıklarını söyleyen çalışan, son gelişme ile ilgili sendika Şube Başkanı Halil İbrahim Tosin ile de göştüklerini ifade etti.

Şube Başkanının bu gelişmeden haberdoar olduklarını söylediğini ve Türk Metal merkez yönetiminin de bunu bildiğini ve yönetimi elinde bulunduran TMSF ile bu konuyu görüşüp, çözmek istediklerin, böyle bir uygulamaya karşı dava açma hazırlığı yaptıklarını dile getirdiğini belirtti.

BMC'de sular durulmuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz