C3, ÖTV artışına ‘yukarıdan’ bakacak

ÖTV artışının piyasaya etkileri beklenirken, Citroen’in bu dönemde en önemli silahlarından biri C3 olacak.

Küçük bir crossover’ı andıran C3, Shine versiyonundaki çift renk özelliği ve yerden yüksek tasarımıyla Fransız markanın ‘ikonik’ olma hedefine yakınlaşmış görünüyor. 

C3, ÖTV artışına ‘yukarıdan’ bakacak.

Yeni C3 arka farlar.
Yeni C3 arka farlar.

Otomotiv pazarı için ÖTV oranlarının artmasıyla beliren genel bir şanssızlık alanı içinde münferit olarak şanslı olanlar da var.

A segmenti bu şans çemberi içinde olsa da, yine de otomobil müşterileriyle yıllardır pek barışmayan yıldızının bu kez de parlayacağını sanmıyorum. Buna karşılık 10 yıl öncesinin en fazla otomobil satılan segmenti B’nin yeniden eski ‘liderlik’ günlerinin dönmesi yakındır.

C segmenti için çok az bir kısım, ancak giriş ve girişten bir-iki basamak üstteki modeller için ‘şanslı’ söyleyebilmek mümkün. Ancak C’lerin ürün gamındaki daha yüksek fiyatlı üst modeller çemberin dışında kalıyor maalesef.

Yeni C3 benzinli ve dizel motor seçenekleriyle satılacak.
Yeni C3 1.2 litrelik benzinli motorunun yanı sıra 1.6 lt Bluehdı dizel motorlarla da satılacak.

Gerçi artık otomotiv tüketicisinin tepkilerini artık kestirebilmek mümkün değil. Son iki yılda olduğu gibi, müşteriden ‘meydan okuma’ gibi tepkiler görebilir miyiz?

Evet, görebiliriz…

Tüketici tepkilerini şimdilik öngöremesek de, önümüzdeki dönemde ürün gamı B segmenti açısından sağlam olan markalar için yeni bir sayfa açıldığı da kesin. B segmenti satışları bugün için elbette yerlerde sürünmüyor.

Hâlâ C’den sonra en fazla satılan segment. Ancak son 10 yılda 20 puana yakın pazar kaybına uğramış durumda.  2006 yılında satılan 373 bin otomobilin 180 bini B segmentindeydi. B’nin tüm pazardan aldığı pay yüzde 48’di.

O yıl satılan otomobillerin 131 bini C segmenti, pazar payı ise yüzde 35 olmuştu. D’nin satışı 41 bin, payı ise 41 bindi.

2015 yılına gelindiğinde her iki segmentin de adetsel olarak büyüdüğü pazarda toplam 725 bin adetlik satış içinde C’nin payı yüzde 52’ye, satış adedi ise 378 bine ulaştı. 219 bin B segmenti otomobil satılırken, pazar payı yüzde 30’a gerilemiş durumda. 95 bin otomobilin satıldığı D’nin payı ise yüzde 13 oldu.

Bu yılın geride kalan bölümünde ise 553 bin adetlik toplam satış içinde sırasıyla B segmenti 176 bin adet satış ve yüzde 32 pazar payı; C segmenti 271 bin adet satış ve yüzde 49 pazar payı; D segmenti ise 81 bin adet satış ve yüzde 15 payı elde etti.

Citroen C3 test sürüşünde araçlar geçen not aldı.
Citroen C3 test sürüşünde araçlar geçen not aldı.

Küçükler de yerden yükseliyor

ÖTV artışının piyasaya etkileri beklenirken, daha uygun fiyatla tüketicinin taleplerine yanıt verebilecek, güçlü bir B segmenti ürün gamı olan markalar için göreceli olarak daha ‘katlanılabilir’ bir dönem başlıyor.

Citroen’in üçüncü kez yenilediği B segmentinde rekabet edecek modeli yeni C3, böyle bir dönemde yollara çıkıyor. Sinop-Samsun hattında düzenlenen bir test sürüşünde tanışma imkanı bulduğumuz C3 için, aslında yenilenmekten de öte eski modelin sadece adı kaldı demek daha doğru olur.

İlk görüşte dikkat çeken Shine versiyonundaki çift renkli özelliğiyle, Fransız markanın ‘ikonik’ olma hedefine biraz daha yakınlaşmış görünüyor. Ancak bu özelliğinden daha da önemlisi, yerden yüksek haliyle gelecek dönemdeki B segmenti otomobillerin tasarım dilinde yeni bir akıma yol açacak gibi görünüyor.

Airbump teknolojili karoser yapısı, siyah renkli çamurluklar geniş tekerlek yuvalarıyla C3 gerçekten de bir crossover’a benzemiş.

Yeni C3’ün üst versiyonlarında yan kapılarda airbump paneller kullanılmış.

Küçük Citroen Cactus 

Tasarımıyla küçük Cactus olarak nitelendirilebilecek C3’ün başlangıç fiyatı 52 bin 250 TL. Bu fiyat şu andaki piyasadaki B segmentindeki rakiplerinin başlangıç fiyatlarından hafifçe yukarıda olsa da, donanımına bakıldığında rekabetçi bir fiyat olduğunu söylemek gerekir.

Yeni C3’ün Citroen Türkiye’nin pazar hedeflerinin da yukarı taşıyor. Citroen Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, ÖTV artışının yeni Citroën C3 modelinin fiyatlarını etkilemediğini belirtirken, C3’de 2016 yılının sonuna kadar 600 adet, 2017’de ise 4 bin 500 adet satış hedeflediklerini ifade ediyor ve ekliyor:

“Citroën markasını Türkiye pazarında güçlü bir oyuncu olma hedefine ulaştıracak yeni model atağımızın ilk oyuncusu olan yeni Citroen C3 modelimizle B segmentindeki en iddialı seçeneklerden birini sunuyoruz.

Türkiye’de en fazla tercih edilen, yıllık 150-160 bin adetlik satışa sahip olan B segmentinde yeni C3’le yüzde 3-3.5 pazar payı alarak iddiamızı artıracağız.” Tatoğlu, Citroen markası olarak 2016 yılını 28 bin adet satışla kapatacaklarını, 2017 yılı hedeflerinin ise, yeni C3’ün de katkısıyla 30 bin adetlik satış olarak öngördüklerini kaydetti.

İşte C3’le gelen diğer yenilikler:

1.2 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel motor seçeneklerinin yer aldığı yeni C3, ikinci nesil C3’ten daha uzun ve 4 cm daha alçak. Diğer bir dikkat çeken tasarım özelliği ise Shine versiyonundaki çift renkli gövde seçeneği.

Üç farklı tavan rengi alternatifi sunan C3’te 9 farklı gövde rengi ve 36 farklı kombinasyon bulunuyor. Sis farlarının çerçeveleri, yan aynalar, C sütunu kaplamaları ve Airbump adındaki gövde korumalarında da farklı renk seçenekleri sunuluyor.

Dikkat arabada kamera var!

Üzerinde durulması gereken özelliklerinden biri de ConnectedCAM™ teknolojisi. Yolculuk süresince dikiz aynasına yerleşimli HD kamera vasıtasıyla çekilen fotoğrafları ve videoları paylaşmaya imkan tanıyan ve aynı zamanda kaza anlarını ya da yol koşullarını kayıt altına alabilen Citroën ConnectedCAM™ bir nevi karakutu görevi de görüyor.

Kaza anlarını, acil durumları ve yolda karşılaşılan ilginç görüntüleri kayıt altına alabilen bu özel kamera teknolojisi sayesinde güvenlik anlamında önemli bir aşama kaydedilirken isteyenler sosyal paylaşımlarını araç içinden de yapabiliyorlar. Bu aynı zamanda sektörde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Bagaj hacmi 300 litre

Renk ve malzemelerin kullanımı, mobilya ve seyahat dünyasından esinlenilerek oluşturuldu. C3’ün tüm fonksiyonlarına, kontrol merkezi olarak görev yapan, Mirror Screen teknolojisinin kullanıldığı 7 inçlik dokunmatik ekrandan erişilebiliyor.

Yeni C3’te arka park sensörü, şerit değiştirme uyarısı, yokuş kalkış asistanı, şeritten ayrılma uyarı sistemi, sürücü yorgunluk uyarısı gibi güvenlik teknolojileri kullanılıyor. 5 kapılı karosere sahip yeni C3, 3.99 metrelik toplam uzunluğu ile de kompakt sınırlar içerisinde yer alıyor. Yeni C3’ün bagajı 300 litrelik bir hacme yaklaşıyor.

Halil Okşit

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz