C3 Aircross Türkiye’de, fiyatı ve özellikleri

B SUV segmentindeki büyüme, otomotiv şirketlerinin yönünü de buraya çevirdi. Halen Renault Captur, Opel Crossland X, Peugeot 2008 ve Nissan Juke gibi modeller bu alanda değişik seçenekler sunuyor. Ama sırada Skoda Karoq, Hyundai Kona, VW T-Roc gibi yeni küçük B crossoverlar yola çıkmak için geri sayıma başladı.

Citroen’in bu alandaki kozu ise C3 Aircross oldu. 1.2 benzinli ve 1.6 lt dizel motorlarla gelen yeni Citroen modeli, önümüzdeki yıl 1500 adetlik satış hedfiyle yola çıktı.

Yeni modelin tanıtımı için Bodrum’da gerçekleştirilen test sürüşlerine katılan Citroen Türkiye yeni Genel Müdürü M. Emre Doğueri, hem hedeflerini, hem de yeni model takvimlerini açıkladı.

1992 yılından bu yana otomotiv sektörünün içinde değişik görevler üstlenmiş olan Doğueri, 5 Eylül tarihinden bu yana Fransız markanın Türkiye operasyonunun başında.

Türkiye B SUV pazarı ne durumda

Bodrum’daki toplantıda konuşan Citroen Türkiye Genel Müdürü Doğueri, B SUV segmentine yönelik giderek artan bir talebin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“2010 yılında olmayan B SUV tarzı araçlar 2013 yılında 9 bin adetlik bir paya sahipti. Bu rakam 2016 yılında 20 bine yükseldi. BU yıl daha da çıkacak ve hızlı yükselen bir segment. Bizim yeni C3 Aircross modelimiz de bu segmente iddiaıl bir giriş yapıyor. Yıllık 1500 adetlik satış hedefimiz var. Biri bezinli biri dizel iki motorla satışa çıkardığımız yeni aracımız, Avrupa’da daha ilk haftasında 9 bin sipariş aldı. Türkiye’de de başarılı olacağına inanıyoruz.”

Bayraktar’dan DS temsilciliğine devam

Doğueri’nin lansmanının bir gün önceinde PSA tarafından yapılan bir son dakika açıklamasıyla DS markası için Peugeot Türkiye’nin de distribütör ilan edildiği duyurulmuştu. Oysa temsilcilik Baylas Otomotiv bünyesinde ve Emre Doğueri’ne bağlı faaliyet gösteriyordu.

Konuyla ilgili gelişmeleri sorduğumuz Doğueri, konudan haberdar olduklarını ama açıklama tarihine şaşırdıklarını belirterek şunları ifade etti:

“DS için her iki şirket de faaliyet gösterecek. Biz de DS satış potansiyeline, yedek parçalarına, stoklarına ve siparişlerine sahibiz. İşimize devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde DS için çok iddialı bir model olan DS 7 Crossback çıkacak. Başka modeller de gelecek. PSA, bunlar için daha iddialı hedeflere yönelmek istiyor diyebiliriz. Bizim kontratımız var ve devam ediyor. Değişiklik yok temsilciliğimizde. Farklı distribütörlükler uygulaması dünyada var olan bir sistem. PSA içinde şu anda sadece Türkiye için geçerli ama bu tür yöntemler tercih ediliyor.”

3300 DS Türkiye yollarında

Türkiye’de bugüne kadar 3300 adet DS marka araç satıldığını söyleyen Doğueri, bunarın üçte birinin bağımsız DS markasının modelleri olduğunu diğerlerinin ise DS’in henüz bağımsız marka olmadan önceki Citroen çatısı altındayken satılan model bazlı otomobiller olduğunu söyledi.

Citroen Türkiye 2017 ve 2018 satış hedefleri

Citroen Türkiye Genel Müdürü Emre Doğueri, 2016 yılıda 26 bin adetin üzerinde satış ve yüzde 2.3 pazar payına sahip olan markalarının bu yıl da 26 bin adeti geçen satışlara imza atacağını iddia etti. Bu yıl toplam pazarı 937 bin oarak tahmin ettiklerini söyleyen Doğueri, bu rakamın 26 bin adetler civarını Citroen satışlarının tutturacağını dile getirdi.

2018 yılında ise yeni C3 Crossair ve mart ayında devreye girecek yeni Cactus ile ardından yeni Berlingo ile 28-29 bin adetlere çıkacaklarını ileri sürdü. 2018 yılı pazar tahminlerini ise şimdilik kaydıyla 950 bin adet olarak öngördü.

Ellerindeki C4 stoklarının bittiğini, bayilerinde de kaldıysa çok az sayıda olduğunu söyleyen Doğueri, “Yeni Cactus, her yönüyle bu alardaki boşluğu dolduracak” şeklinde konuştu.

Yeni CACTUS modelini görmek için

 

Yeni Citroen C3 Aircross nasıl bir araba

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz