BÜYÜK İDDİA !

Son yılların sıkça tekrarlanan “kulislerinden” biri daha yeniden önümüze çıktı.

Distribütörler ile bağlı bulundukları ana firmalar arasındaki 5 yıllık sözleşme dönemleri geldiğinde bu kulisler hep yapılır.

Bir söz vardır, ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye.

Belki de söylentiler bir gün bir firmada gerçekliğe kavuşur.

Biz gelelim son kulise.

İstanbul’daki konut projelerinden Vadi İstanbul’un yeni etabında iki önemli mağaza iki rakip markanın showroomu olacak. Biri Mercedes’in Güneydoğu’daki bir bayisinin İstanbul’a geçme operasyonu olacak.

Diğeri ise Borusan Otomotiv markalarından Jaguar- Land Rover ve Mini showroomu olacak.

1-2 yıl içinde Vadi İstanbul’un koza şekilli özel mimarili kulelerinin tamamlanmasının ardından planlanan bu yatırımlar bölgenin gelişme potansiyeli hakkında da bilgi veriyor.

BMW OLMAYACAK MI?

Borusan Oto bünyesinde açılacak showroom ve servisler Vahapzade Ailesi ile Borusan Holding ortaklığının Jaguar-Land Rover ve Mini markaları için hizmet vermek üzere tasarlanıyor.
Peki bu tasarımda BMW neden yok?

Kulisler Almanların bir süredir Türkiye’de araştırma yaptıklarını fısıldıyor. Yıllardır BMW’nin dünyadaki en büyük distribütörü olan Borusan Otomotiv, BMW AG ile olan akrabalık ilişkisine rağmen distribütörlüğü bırakacak mı?

Ya da daha başka senaryolar mı kuruldu…

Dünyadaki örnekleri bunun mümkün olduğunu ve 20 bin adetlik satışların geçildiği ülkelerde dümenin kaptana geçtiğini gösteriyor.

Türkiye’de BMW satışları bu rakamın üzerine çıkmış durumda.
2015 yılında 31 bin 221 adet BMW satışıyla premium segmentin en çok satan markası olmuştu.

Bu yılın ilk 5 ayında da 10 bin 124 adetlik satışa imza atan BMW, yıl sonu için hesaplarını yine liderlik üzerine yapıyor.

Bakalım bu kez BMW yine Borusan ve Vahapzade ortaklığıyla mı yoksa el değiştirerek, Türkiye operasyonunu kendisi üstlenerek mi yoluna devam edecek?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz