Bütün araçların dikkatine: Plakalar değişiyor

17 milyon aracınplakası değişecek

Plakalara takılacak "chip"lerde her aracın güvenlik seri no ve plaka no'ları yer alacak.

 

Mevcut HDS gibi olacağı söylenen çipli plakalar öncelikle trafik ihlallerinin en fazla yapıldığı bölgelerde pilot uygulamayla başlayacak.

 

İçişleri Bakanı Muammer Güler'in açıkladığı projede 17 milyon 350 bin aracın plaka başına maliyet ve projenin cirosu söylenmedi.

 

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile aynı sistemin kullanacağı Araç Kimliklendirme Sistemi (AKSİS) ile tüm araçların ön ve arka plakalarının çipli modellerle değişeceğini açıklayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, özel yaşama müdahale eleştirileri de aldı.

 

 

 

HGS ile aynı sistemde olacak. GPS sinyali yaymaycak

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun projeyle ilgili soru önergesini cevaplayan Bakan Güler, açıklamasında şu bilgilerhe yer verdi:

 

“Araç Kimliklendirme Sistemi (AKSİS) çalışması kapsamında, araç plakası ile cam etiketine yerleştirilmesi planlanan çiplerde sadece güvenlik seri numarası ile plaka bilgisi yer alacaktır. Halihazırda karayolu ücretlendirilmesinde kullanılan HGS ile aynı sisteme ve teknolojiye sahip AKSİS’te sahte/çalıntı araç, plaka ve benzeri güvenlik uygulamalarının desteklenmesi için sistemin fonksiyonları çeşitlendirilecek ve konum bilgisi ile GPS uydu bağlantısı olmayan sistemde kullanılacak çipler kişisel bilgi içermeyecektir. Sistemin gelişmiş ülke örneklerinde olduğu gibi trafik kural ihlallerinin en çok yapıldığı güzergah ve noktalara kurulması ile trafik denetimi yapan ekiplerin sistemin bulunmadığı bölgelerde görevlendirilmesi sağlanmış olacaktır. 2020 yılına kadar trafik kazası ölümlerinin yüzde 50 oranında azaltılması hedefi ile hazırlanan ve Başbakanlık genelgesi olarak da yayımlanan Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda trafik denetimlerinde elektronik denetleme sistemlerinin (TEDES) etkin ve yaygın olarak kullanılması ve yol kullanıcılarına yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi hedeflenmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz