Bursa yetmedi dışarıda tesis arıyor

Bursa fabrikasına son 3 yılda 1.1 milyar euro yatırım yapan Tofaş, Egea (Ege) Ailesi’nin iki yeni üyesinin heyecanını yaşıyor.

Şirket Egea sedandan sonra sır gibi saklanan hatchback ve station wagon modellerinin dünya lansmanını 1 Mart’ta kapılarını açacak Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirecek.

Tofaş yeni modellerinin pozitif rüzgarıyla 2016’da tam kapasite çalışarak 370 bin araç üretmeyi planlıyor.

Bunun yaklaşık 260 bin adedini ihraç edeceklerini söyleyen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Tofaş’tan iki fabrika daha çıkar. Başka pazarlarda da var olmak iş geliştirme planlarımız arasında. Bu konuda pazar ve ürün olarak devamlı araştırma içindeyiz” dedi.

Edinilen bilgilere göre, Tofaş’ın ilgilendiği pazarlar arasında Mısır, Hindistan gibi ülkeler yer alıyor. Şirketin hedefi dışarıda lokal bir ortakla üretim tesisi kurmak.

Tofaş’ın 2014’te 330, 2015’te 377 milyon euro yatırım gerçekleştirdiğini kaydeden Eroldu, “2016 yılı yatırım tutarımız yaklaşık olarak 400 milyon euro olacak. Üç yılda yapmış olduğumuz yatırım tutarı böylece 1.1 milyar euroya ulaşmış olacak” diye konuştu. Cengiz Eroldu, 2016 yılı hedeflerini de şöyle aktardı:

“Egea Ailesi üretim ve ihracat adetlerimizi de farklı bir boyuta taşıyacak. Tofaş olarak yurtiçinde 125-130 bin adet satış hedefliyoruz. Bunun büyük bölümünü Fiat markasıyla yapacağımız satışlar oluşturuyor.

Önümüzdeki hafta üç vardiyaya geçiyoruz. 2.5 aylık süreçte de tam kapasite üretime geçebiliriz. Yıl sonunda üretim sayımızın 360-370 bin seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Toplam ihracat hacmimizin de 250-260 bin adet seviyesine erişmesini bekliyoruz. Fildişi Sahilleri’nden Dubai’ye, İsrail’den Nijerya’ya kadar ihracat planımızda şimdilik 44 ülke var. Fiat Egea model ailesi için sedan modelimizin yanı sıra hatchbach ve station wagon modelleri ile birlikte 100 bin adetlik ihracat hedefimiz mevcut.”

9 araç aynı hattan iniyor

2015’te en büyük kazanımın Ar-Ge ve üretim yetkinliklerinde olduğunu belirten Cengiz Eroldu, “Tüm bilgi birikimimizi Egea üretim hatlarına aktardık. Egea ile sadece ürünü değil bir anlamda fabrikamızın altyapısını da güncellemiş olduk.Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’deki en büyük kalıp üretim tesislerinden birine sahibiz. Fiat Chrysler Auto’nun (FCA) Avrupa’daki 4 kalıp merkezinden biriyiz. Kalıpların tasarımından devreye alınmasına kadar tüm süreçleri kapsayan yetkinliğe ve makine parkına sahibiz.Kendi kalıplarımızı üretiyor ve elimizde yeni bir proje olmadığında FCA’nın çeşitli modelleri için kalıp yapıyoruz. Belli bir proje üzerinde çalışmıyorken diğer OEM’ler (Orijinal Parça Üreticileri) için de kalıp üretiyoruz” diye konuştu. Gövde atölyesinde üç adet ana hatta sahip bulunduklarını, Egea Ailesi için bir ‘Flex Line’ yani esnek hat oluşturduklarını belirten Eroldu, şöyle devam etti: “Kayıpsız ve sıfır hata ile üretim yapabiliyoruz. Türkiye’deki fabrikalar içinde ilk kez kullanılan ‘flex line’ ile Egea gövde hattında 3, montaj hattında 5 değişik ürün üretiliyor. Aynı platforma sahip 9 araca kadar üretimi gerçekleştirebiliyoruz. Montaj süreci yoğun işgücü gerektiren bir süreç; burada doğru işi doğru çalışana verdiğimiz insan doğası metodolojimizi uyguluyoruz. Bu FCA’da kullanılan üstün bir uygulama. Ayrıca gurur duyduğumuz çok sayıda hata tespit cihazları ve düşük maliyetli otomasyon örnekleri de mevcut. Ron Harbour geçen yıl yaptığı ziyarette LCA (Low Cost Automation–Düşük Maliyetli Otomasyon) uygulamalarından oldukça etkilenmiş ve bunları her yıl yayınlanan ve otomotivdeki en prestijli rapor olan Harbour Raporu’nda övmüştü.”

Egea otomatik yola çıktı

Fiat Egea sedanın benzinli otomatik versiyonu satışa sunuldu. Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, bu ay itibarıyla ürün gamına katılan 6 ileri tam otomatik şanzıman ve 1.6 E-Torq benzinli motor kombinasyonununun Fiat Egea satışlarına önemli katkı sağlayacağını söyledi. Aytaç, şöyle devam etti; “Sadece manuel vitesli şanzımana sahip motor seçenekleriyle dahi 2 ay içerisinde pazarın en çok tercih edilen otomobillerinden biri haline gelen Fiat Egea modelimizi, otomatik şanzımanın pazar liderliğine taşıyacağına inanıyoruz. Fiat’ın E-Torq motor ailesi, düşük maliyet ile sunduğu yüksek performans ve dayanıklılık ile ön plana çıkıyor. Mevcut gamımıza daha önce Fiat 500X ile katılan bu motor, alüminyum alaşımlı motor kapağı ile hafifletilmiş bir yapıya sahiptir. 110 beygir güç ve 152 Nm tork üreten 1.6 litrelik benzinli motor ve 6 ileri tam otomatik şanzımanla donatıldı” dedi. Egea sedan otomatik maksimum 192 km/h hıza ulaşırken, 100 km’de ortalama 6.3 litre harcıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz