Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya sırtladı

0
234
Otomotivde çalışan sayısı

Türkiye otomotiv ihracat rakamları belli oldu. Otomotiv endüstrisi 7. defa Türkiye’nin en büyük ihracatçı sektörü olarak, zirvedeki yerini korudu. 24 milyar dolara yaklaşan ihracata imza atan sektörün üretim üssü ise Türkiye’nin dört şehri oldu. Adeta Türkiye ihracatını Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya sırtladı.

23 milyar 890 milyon dolarlık ihracatın yüzde 35’e yakın kısmını Bursa ilindeki TOFAŞ ve OYAK RENAULT firmaları gerçekleştirdi.

Bursa’dan sonra sıraya İstanbul merkezli firmalar girdi. İstanbul Türkiye otomotiv ihracatının yüzde 23’lük kısmına imza attı.

Otomotiv ihracatında Kocaeli’nin payı yüzde 19, Sakarya’nın ise yüzde 9 oldu.

Türkiye otomotivinin kalbi olarak tanımlanan bu bölgenin merkezinde Bursa bulunuyor. İki dünya devinin yanı sıra Karsan ile de üretimde en büyük paya sahip Bursa’dan yapılan otomotiv ihracatı 8.5 milyar dolar oldu. Bu rakam 2015 yılında 7.7 milyar dolardı. Bursa Türkiye otomotiv ihracatının üçte birinden daha fazlasını gerçekleştirerek, gücünü ortaya koydu.

İkinci sırada yer alan İstanbul ise Mercedes Benz gibi şirketleriyle üretim ve ihracata adını yazdırıyor. Türkiye’nin en büyük kentinin otomotiv ihracatındaki payı 5.5 milyar doları aşıyor. Ki bu rakam bir önceki yıl olan 2015’in 4.9 milyar dolarlık rakamına göre artışı ifade ediyor.

Üçüncü sıradaki Kocaeli ise 2016 yılında 4.638 milyar dolarlık ihracata imza attı. Esas olarak Ford Otosan ile Honda Türkiye gibi ana sanayi şirketlerini sınırlarında barındıran kent, otomotiv yan sanayinin de merkezi. Kentin 2015 yılı ihracatı da 2016’ya çok yakındı: 4.627 milyar dolar.

Sakarya ise Toyota ve Hyundai‘nin üretim merkezlerini sınırları içinde barındırıyor. Kentin 2016 ihracat rakamı 2.192 milyar dolar olurken, bu rakam 2015 yılında 1.5 milyar dolardı.

TİM’den alınan bilgilere göre bu dört kentin peşinden 842 milyon dolarla Ankara, 539 milyon dolarla İzmir ve 390 milyon dolarla da Manisa geliyor.

 

İhracatın şampiyonu yine otomotiv oldu

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here